Od środy 25 października Opolszczyzna może się poszczycić nowym i imponującym leśnym rezerwatem przyrody o nazwie "Narok". Dla mieszkańców zmienia się jedno - obowiązuje tam zakaz wstępu.
Ten obszar o powierzchni 113,87 hektarów to perła przyrodnicza ukryta w malowniczej dolinie rzeki Odry. Co sprawia, że ten rezerwat jest wyjątkowy? To zarówno jego ogromna powierzchnia, jak i fakt, że jest najmłodszym z rezerwatów przyrody w naszym województwie.
Warto skupić się na kwestii, która często pozostaje w cieniu - roli Lasów Państwowych i leśników w zachowaniu tego wyjątkowego obszaru.
Jeśli przyjrzeć się genezie "Naroka", to okazuje się, że nawet w najstarszych jego częściach widoczny jest wyraźny wpływ gospodarki leśnej i działalności człowieka. Warto wspomnieć o tym, że numeryczny model terenu ukazuje wyraźne ślady uprawy gleby pod nasadzenia drzew sprzed prawie dwustu lat. Mimo to, obecny dorodny drzewostan bukowy w "Naroka" to już zupełnie inna opowieść.
Po II wojnie światowej obszar ten znalazł swojego orędownika w osobie dr. Stanisława Mazura, leśnika z Nadleśnictwa Tułowice, który przez wiele lat aktywnie popierał pomysł objęcia tego obszaru ochroną rezerwatową, choć pierwotnie w skromniejszych granicach. Przez blisko 80 lat Lasy Państwowe zarządzały tym terenem z wyczuciem i dbałością o cele społeczne i gospodarcze, zachowując jednocześnie jego unikalne walory przyrodnicze. Warto podkreślić, że to nie Nadleśnictwo Opole było inicjatorem utworzenia Rezerwatu "Narok" (jak to miało miejsce w przypadku wcześniej powstałych rezerwatów w granicach Nadleśnictwa Opole), ale to Nadleśnictwo w procesie konsultacji zaproponowało jego znaczne poszerzenie w celu zachowania kompleksowego charakteru.
Teraz, z punktu widzenia przeciętnego mieszkańca regionu, jedno się zmienia - od środy 25 października teren ten zostaje objęty zakazem wstępu zgodnie z przepisami prawa. Rezerwat "Narok" staje się miejscem, w którym przyroda będzie mogła rozwijać się w spokoju i zgodnie z własnym rytmem. To ważny krok w ochronie dziedzictwa przyrodniczego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2023-10-27 20:02:51 [217.173.203.*] id:1666512 Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Ale her TfuSSk będzie mógł wejść? Prawda?
2023-10-27 20:01:48 [77.255.178.*] id:1666511 szymianski: Napisał postów [117], status [młodszy wyjadacz]
Rozumiem, że nie można wjechać, biwakować, hałasować, śmiecić... Ale
zakaz pójścia na spacer?
2023-10-27 10:52:18 [89.67.3.*] id:1666490 DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Przez blisko 80 lat Lasy Państwowe zarządzały tym terenem z wyczuciem i
dbałością o cele społeczne i gospodarcze, zachowując jednocześnie jego
unikalne walory przyrodnicze. - No jak to? Przecież LP prowadzą tylko
rabunkową gospodarkę, a pow LP wcale się nie powiększa. Tak gadają, ja tam
nie wiem.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Ale her TfuSSk będzie mógł wejść? Prawda?