- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1585
- Dodano: 2023-11-05 / 10:24
- Komentarzy: 1
Frankowicze przetarli szlaki w walce z bankami. Sądy czeka lawina pozwów
W świetle informacji przekazywanych przez prawników, coraz więcej osób zwraca uwagę na możliwość podważenia umów kredytowych opartych na WIBOR. Do sądów trafiają kolejne pozwy, a eksperci zwracają uwagę na braki w opisie tego wskaźnika w umowach. Dodatkowo, ryzyko związane z jego zmiennością jest przerzucane na kredytobiorców.
Eksperci zauważają, że wskaźnik ten nie jest właściwie opisany w umowach, co utrudnia zrozumienie jego działania przez kredytobiorców. Całe ryzyko związane ze zmiennością WIBOR-u jest przerzucane na kredytobiorców, co staje się przedmiotem zainteresowania prawników i klientów.
Kierunek prawny i braki w informacjach
Prawnicy podkreślają braki w opisie WIBOR-u w umowach, a także fakt, że banki nie dostarczają wystarczających informacji na temat tego wskaźnika. Wskazują, że sądowy proces może potrwać nawet 4 lata, a możliwe jest, że banki, konfrontując się z problemem, będą bardziej skłonne do rozmów i ugód niż miało to miejsce w przypadku kredytów frankowych. Sądy dostrzegają obowiązki informacyjne banków, co może wpływać na korzystne wyroki dla kredytobiorców.
Walka banków i perspektywy przyszłości
Banki bronią WIBOR-u, niechętne oddaniu uzyskanych zysków. Swoje stanowisko opierają na tzw. instytucji odsetek maksymalnych. W opinii prawników, istniejące wsparcie KNF oraz silna organizacja, jaką stanowi Związek Banków Polskich, sprawiają, że walka o zmianę zmiennego oprocentowania nie będzie łatwa. Zdaniem ekspertów, możliwe jest, że podobnie jak w przypadku kredytów walutowych, sytuacja ta będzie wymagała kilku lat niejednolitych wyroków, aż dojście sprawy do Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości UE. Prawdopodobnie, sprawy kredytów złotowych będą częściej rozpoznawane przez sądy rejonowe, co może zmniejszyć obciążenie sądów i przyczynić się do częstszego rozpatrywania tego typu spraw.
Obecna sytuacja wokół umów kredytowych opartych o WIBOR rodzi wiele pytań i prawnych wyzwań. Zdaniem ekspertów, rozwój sytuacji może przypominać scenariusz związywany z kredytami frankowymi, a sprawy te mogą trafić do najwyższych instancji prawnych. Walka o zmiany w umowach zmiennego oprocentowania może być długa i złożona, jednak zainteresowanie klientów oraz decyzje sądów mogą wpłynąć na kształt przyszłych umów kredytowych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę]
A toście sensację odkryli!