- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 6715
- Dodano: 2023-11-06 / 13:46
- Komentarzy: 1
Wielki balon meteorologiczny puszczony w Raszowej. To doświadczenie ósmoklasistów
Uczniowie klasy 8 szkoły podstawowej w Raszowej spędzili dziesiątki godzin na obliczeniach i obserwacjach by w poniedziałek 6 listopada przeprowadzić doświadczenie meteorologiczne.
Uczniowie szkoły podstawowej w Raszowej na ostatnim etapie projektu "X", monitorowali warunki pogodowe i ich wpływ na realizację innowacyjnego projektu. Balon meteorologiczny wraz z aparaturą pomiarową czekał tylko na start. Start tak dużej jednostki badawczej w szkole podstawowej jest wyjątkowym wydarzeniem, którego efekty obserwowali wszyscy uczniowie.
Uczniowie 8. klasy Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej od dawna pracowali na ten moment: Balon stratosferyczny, wyposażony we własnoręcznie wykonaną sondę, urządzenia do zbierania danych, kamerę, a także listy napisane przez uczniów, miał wznieść się w stratosferę na krawędź kosmosu.
- To spektakularne wydarzenie jest następstwem kilku dni projektowych, podczas których dzieci poświęciły się teoretycznym i praktycznym przygotowaniom do tego eksperymentu na wysokości do 40 kilometrów. W ramach projektu, który łączy treści nauczania z przedmiotów geografii, fizyki, matematyki i języka niemieckiego, uczniowie w innowacyjny sposób generują wiedzę naukową i obrazy atmosfery nad Górnym Śląskiem - tłumaczą nauczyciele.
Lot stratosferyczny jest pierwszym tego typu eksperymentem przeprowadzonym przez grupę uczniów na Śląsku. - Pod kierownictwem pana Daniela Maciola, który nie tylko uczy języka niemieckiego w szkole podstawowej w
Raszowej, ale jest również wykwalifikowanym inżynierem, oraz we współpracy z nauczycielami różnych
przedmiotów, start balonu został poprzedzony intensywnym badaniem warstw atmosfery, obliczeniem wszystkich danych niezbędnych do udanego lotu i budową sondy. Ponieważ szkoły stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae są placówkami dwujęzycznymi, cały projekt dotyczący stratosfery odbywa się w języku polskim i niemieckim - słyszymy.
- Balon meteorologiczny to wielka lateksowa powłoka napełniana na starcie 10 metrami sześciennymi helu, jednego z najlżejszych gazów. Po napełnieniu balon ma średnicę około 2 metrów i jest w stanie unieść ponad 4 kilogramy ładunku. Jednak by wzniósł się na wysokość ponad 30.000 metrów ładunek nie może być zbyt ciężki. Na dużych wysokościach balon pęka rozdymając się do kuli o średnicy ponad 20 metrów zaś ładunek opada łagodnie wykorzystując niewielki spadochron na ziemię. Dzięki nadajnikowi który przekazuje swoją pozycję grupa przechwytująca jest w stanie znaleźć kapsułę znając jej pozycję z dokładnością do kilku metrów - słyszymy.
Poniedziałkowe doświadczenie zakończyło się jednak fiaskiem. Niestety, silny wiatr uniemożliwił prawidłowe wystartowanie balonu i zniósł ładunek w kierunku drzew, co spowodowało jego odczepienie. Sam balon z pewnością dotarł w miejsce docelowe i zgodnie z planem pękł w okolicach 30-40 km nad ziemią. - Tak się czasami dzieje, ale pamiętajmy, że to jest właśnie doświadczenie. Uczniowie mają wszystko, co potrzebne by ponowić próbę jeszcze w listopadzie. Są dane, obliczenia, pogoda będzie monitorowana. Mamy nadzieję, że kolejny raz będzie można podzielić się wnioskami po udanym locie - słyszymy.
Uczniowie klasy 8. nie kryli rozczarowania dzisiejszym niepowodzeniem, jednak zgodnie deklarowali, że podejmą kolejną próbę lotu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neo: Napisał postów [2104], status [Szycha]
TL;DR Pękła im guma.