- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3132
- Dodano: 2023-11-12 / 17:54
- Komentarzy: 1
Nowe świadczenie: 700 zł, a dla niektórych nawet 3500 zł
Od stycznia 2024 roku dorosłe osoby z niepełnosprawnościami w Polsce będą mogły skorzystać z nowego świadczenia wspierającego. Inicjatywa ta ma na celu bezpośrednie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im jednocześnie większą niezależność.
Decyzję o wysokości świadczenia podejmować będą wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, a całość programu ma ruszyć z początkiem 2024 roku. Świadczenie będzie wynosić od 50 do 200 proc. renty socjalnej, zależnie od poziomu potrzeby wsparcia. Jakie są kryteria i jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie?
Program ma obejmować około pół miliona uprawnionych, a jego koszt wyniesie 3,5 mld złotych. Przepisy wejdą w życie od stycznia 2024 roku i mają umożliwić opiekunom osób niepełnosprawnych powrót do pracy.
Świadczenia będą mieściły się w widełkach od 700 do 3500 złotych, a ich wysokość zależeć będzie od oceny i punktacji sytuacji danej osoby. Punktacja może wynieść maksymalnie 100 punktów. Im wyższa punktacja, tym wyższa przyznana kwota świadczenia. Podstawą do wyliczeń będzie wysokość renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł.
Program zakłada sześć progów, z których każdy przyporządkowany jest określonej punktacji:
- 220 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 95 do 100 punktów.
- 180 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 90 do 94 punktów.
- 120 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 85 do 89 punktów.
- 80 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 80 do 84 punktów.
- 60 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 75 do 79 punktów.
- 40 proc. renty socjalnej dla osób z punktacją od 70 do 74 punktów.
ZUS będzie odpowiedzialny za obsługę finansową programu, a ocena każdej osoby będzie opierać się na kilku kryteriach, takich jak zdolność do świadomego i samodzielnego działania, kontrolę wykonywania czynności, a także konieczność wsparcia z zewnątrz.
Obejmować to będzie również konkretne aspekty życia codziennego, takie jak samodzielna zmiana pozycji ciała, poruszanie się w znanym lub nieznanym środowisku, korzystanie z środków transportu, samodzielne mycie, jedzenie, picie oraz załatwianie spraw urzędowych.
Program będzie realizowany etapowo, zaczynając od 1 stycznia 2024 r. dla osób z punktacją od 87 do 100. Kolejne etapy obejmą osoby z punktacją od 78 do 86 pkt. (od 1 stycznia 2025 r.) oraz od 70 do 77 pkt. (od 1 stycznia 2026 r.).
Nowe świadczenie wspierające ma stanowić istotny krok w umożliwieniu samodzielności osobom z niepełnosprawnościami oraz otworzyć nowe możliwości zawodowe dla ich opiekunów. Program ten stawia na spersonalizowane podejście, dostosowując wysokość świadczenia do rzeczywistych potrzeb każdej osoby.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
arta26: Napisał postów [1556], status [zrobił/a karierę]
No dobra,zus będzie odpowiedzialny finansowo ale do kogo trzeba się zgłosić czy MOPS czy ZUS czy gmina tego nie napisali.