• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 5719
    • Dodano: 2023-11-08 / 20:07
    • Komentarzy: 0

    Wyniki śledztwa ujawniły szokujące praktyki na fermach ryb w Polsce (DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

    Organizacja Compassion in World Farming Polska przeprowadziła przełomowe śledztwo, ujawniając druzgocące okrucieństwo na fermach ryb w Polsce. Po raz pierwszy brutalne praktyki hodowli pstrągów zostały uwidocznione, obejmując pakowanie żywych ryb do plastikowych worków, wydłubywanie oczu czy zarzynanie bez odpowiedniego ogłuszenia.

    Wstrząsające wyniki śledztwa, udokumentowane w filmach, zdjęciach i raporcie Compassion in World Farming Polska, odkrywają przerażające traktowanie ryb. Bez wcześniejszego skutecznego ogłuszenia ryby były poddawane takim praktykom jak:

    - Zarzynanie,
    - Wydłubywanie oczu łyżką,
    - Wyciąganie z wody, pozostawianie do uduszenia (nawet przez 20 minut) i miażdżenie pod ciężarem innych zwierząt ułożonych warstwowo w plastikowych beczkach,
    - A nawet pakowanie do plastikowych worków bez wody.

    Elektryczne urządzenia ogłuszające, mające na celu zminimalizowanie bólu, okazały się nieskuteczne: zwierzęta wielokrotnie były rażone prądem, doświadczając długotrwałego cierpienia i strachu. Zbiorniki z rybami były przepełnione, niektóre z nich miały brakujące płetwy, a także były chore z infekcjami grzybiczymi.

    Oprócz ujawnienia okrucieństwa wobec zwierząt, śledztwo podkreśliło zanieczyszczenie środowiska spowodowane tego rodzaju hodowlami. Na wszystkich fermach, z wyjątkiem jednej, jakość wody była fatalna - w stawach zalegały ciała martwych zwierząt, odchody i resztki paszy.

    Statystyki w Polsce

    Na podstawie danych branżowych wiemy, że w roku 2020 w Polsce wyprodukowano prawie 20 tysięcy ton pstrąga tęczowego - to około 28 milionów ryb. W 2022 r. z Polski wyeksportowano ponad 8,5 tys. ton pstrąga tęczowego do innych krajów UE i poza nią. Polska jest 4. krajem unijnym produkującym jego największą ilość. Przodują: Francja, Włochy, Dania, ale hodowle znajdują się w większości krajów UE - pstrągi to ryby hodowane w największej liczbie i o najwyższej ogólnej wartości pieniężnej w UE.

    Śledztwo podkreśla jasne dowody naukowe na to, że ryby to zwierzęta czujące: zdolne do odczuwania bólu i cierpienia, podobnie jak inne gatunki zwierząt. Ryby są inteligentne i wrażliwe, eksplorują swoje otoczenie, podróżują, nawiązują relacje społeczne, polują i bawią się. Niektóre gatunki troszczą się o swoje młode i potrafią posługiwać się narzędziami podobnie jak ludzie.

    Małgorzata Szadkowska, prezeska Fundacji Compassion in World Farming Polska, powiedziała: "Pstrągi to inteligentne i czujące zwierzęta. Tymczasem hodowane są w sposób przemysłowy na podwodnych fermach, a następnie zabijane w tak okrutny sposób, że byłoby to nielegalne w przypadku np. świń. Śledczy byli świadkami wstrząsających praktyk i niedopuszczalne jest zatem pozwalanie na dalsze stosowanie tak barbarzyńskich metod hodowli i uboju. Konieczne jest wprowadzenie wymogów prawnych dotyczących hodowli, transportu i uboju nie tylko pstrągów, ale - w szerszym kontekście - różnych gatunków ryb z równoległymi wymogami dotyczącymi importowanych zwierząt wodnych z krajów spoza UE.

    Ponadto powinniśmy wspierać szczegółowe badania nowych gatunków proponowanych do akwakultury przed rozpoczęciem hodowli komercyjnej i wymagać od branży wcześniejszego ustalenia, czy potrzeby danych zwierząt w zakresie dobrostanu mogą być spełnione w niewoli oraz czy taka hodowla nie wiązałaby się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. I wreszcie powinniśmy ograniczać spożycie ryb mięsożernych, których pozyskiwanie jest z natury po prostu niezrównoważone".

    Realia UE

    Każdego roku w podobnych hodowlach w całej UE hoduje się nawet do 1,2 miliarda ryb różnych gatunków, przy czym pstrąg jest najczęściej hodowaną rybą w naszym regionie. Pomimo rosnącej świadomości na temat odczuwania przez ryby i wynikającej z tego konieczności poprawy standardów dobrostanu, krytyczna luka w prawodawstwie UE, a także w innych częściach świata, pozostawia ryby bez należytej ochrony i jak podają inne organizacje z Europy: podobne warunki panują na fermach różnych ryb w całej Unii Europejskiej.

    W 2020 r. Komisja Europejska zobowiązała się do zmiany przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt - w tym transportu i uboju - w celu dostosowania ich do najnowszych danych naukowych dotyczących zdolności zwierząt do odczuwania. Pomimo tych obietnic, Komisja nie opublikowała wciąż propozycji nowych wniosków legislacyjnych. Ulepszone, nowe prawodawstwo oznaczałoby, że wszystkie fermy w całej UE musiałyby podnieść swoje minimalne standardy i zapewnić, że dobrostan ryb będzie zawsze traktowany priorytetowo.

    Zdjęcie (1/18)

    Fot. Compassion in World Farming Polska

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".