• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2753
    • Dodano: 2023-11-14 / 07:43
    • Komentarzy: 0

    Zabezpieczają szyby, by ptaki mogły żyć

    Oklejanie powierzchni szklanych jest istotne z uwagi na zapobieganie kolizjom ptaków. Szklane powierzchnie, szczególnie w budynkach, wiatach, mogą stanowić pułapkę dla ptaków, które myślą, że nadal znajdują się na otwartej przestrzeni.


    Działania Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego to przykład zaangażowania społeczności w ochronę przyrody w miejskich obszarach. Bezpieczeństwo ptaków w środowisku miejskim to istotny element dbałości o przyrodę, szczególnie w otoczeniu cennych przyrodniczo terenów, gdzie ptaki mogą być szczególnie narażone na ryzyko zderzeń z budynkami czy innymi konstrukcjami.

    Oklejanie lub stosowanie specjalnych wzorów na szklanych powierzchniach, zwłaszcza tych, które znajdują się w bliskiej okolicy drzew lub nieba, może pomóc w zminimalizowaniu tych przypadków. Tworząc wzory, paski lub naklejki na szkle, tworzy się dla ptaków wizualne ostrzeżenie, że powierzchnia jest nieprzezroczysta lub że jest przeszkodą, co może zmniejszyć przypadki zderzeń.

    Dbanie o to, by szklane powierzchnie były mniej atrakcyjne lub bardziej widoczne dla ptaków, to jedna z metod ochrony tych zwierząt przed obrażeniami lub śmiercią spowodowaną zderzeniami. To ważny krok w dbaniu o środowisko naturalne i zachowanie zdrowia populacji ptaków.

    - Oczywiście uważamy, że zabezpieczone powinny być wszystkie wiaty, także te w ścisłym centrum miasta - dodaje Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, które od długiego czasu apeluje również, o zabezpieczenie m.in. szyb budynku Centrum Usług Publicznych.

    Jeszcze w październiku, prezes stowarzyszenia Łukasz Berlik spotkał się z zarządcą jednego z budynków Centrum Usług Publicznych (należącego do miasta). - Rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze, problem ma być stopniowo rozwiązywany we współpracy z nami i Fundacją Szklane Pułapki. Mamy nadzieję, że jeszcze tej jesieni pierwsze zabezpieczenia pojawią się na przynajmniej jednym z obiektów. Trzeba jednak pamiętać, że łączna powierzchnia wszystkich ścian obu budynków jest ogromna i do oklejenia całości dojdzie przypuszczalnie najwcześniej wiosną przyszłego roku - informuje OTP.




    Zdjęcie (1/5)

    (Fot. Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".