Szpital onkologiczny rozwija się cały czas. Postawiono na rozwiązanie robotyczne, a dzięki mobilnemu modułowi, zabiegi są wykonywane precyzyjniej, a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia. Podpisano umowę na kolejny okres wypożyczenia robota.
Robot chirurgiczny od roku wspomaga kadrę na Chirurgii Onkologicznej w Opolu przy wykonywaniu zabiegów. Urządzenie jest dzierżawione od specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu udostępnianiem nowoczesnego sprzętu szpitalom. Zakup urządzenia dla wielu szpitali jest niemożliwy z powodu ceny, która sięga powyżej 12 milionów złotych.
Zarząd Województwa zdecydował się na przekazanie pół miliona zł na wyszkolenie personelu medycznego.
- Udało nam się przekonać zarząd Województwa Opolskiego o włączenie się w te umowę. W ramach umowy trzeba było wykonać 100 zabiegów i przeszkolić dwa dwuosobowe zespoły oraz 6 pielęgniarek - mówi Marek Staszewski, dyrektor placówki.
- Dziś rozstrzygnięte zostanie kolejne postępowanie - na kolejne pół roku zabiegów. Już jutro mają rozpocząć się kolejne zabiegi na bloku operacyjnym przy użyciu tego robota - słyszymy.
Dzięki użyciu robota, zabiegi są wykonywane precyzyjniej, a pacjenci szybciej dochodzą do gotowości opuszczenia szpitala. Dla przykładu, podczas operacji, gdzie wymagane było "otwarcie" pacjenta, przebywał on w szpitalu około 10 dni. W przypadku operacji laparoskopowych, był to tydzień, czasem 6 dni. Przy wykorzystaniu robota, powrót do domu możliwy jest jeszcze szybciej, jednak jak podkreślają lekarze - nie są to wyścigi. Każdy pacjent inaczej dochodzi do siebie po takich zabiegu.
- Myślę, że operacje robotyczne, to nasza przyszłość. Pacjenci są operowani precyzyjniej, dokładniej i szybciej wychodzą do domu. To chirurg jest odpowiedzialny za ruchy robota, ale dzięki jego ramionom możemy dotrzeć w trudnodostępne miejsca. Robot używany jest głównie w nowotworach jelita grubego. W tym roku wykonaliśmy ponad 70 operacji. Chętnie robilibyśmy więcej tych zabiegów, ale wszystkiego trzeba się cały czas uczyć. Ten rok był rokiem postępów i doskonalenia biegłości w dziedzinie tych operacji - mówi Tomasz Sachańbiński, chirurg onkolog.
Ponieważ nie udało się uzyskać dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia, zdecydowano się na podpisanie umowy na kolejny okres z firmą wypożyczają robota.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.