• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2651
    • Dodano: 2023-11-14 / 12:10
    • Komentarzy: 0

    100 zabiegów z użyciem robota wykonano na opolskiej onkologii

    Szpital onkologiczny rozwija się cały czas. Postawiono na rozwiązanie robotyczne, a dzięki mobilnemu modułowi, zabiegi są wykonywane precyzyjniej, a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia. Podpisano umowę na kolejny okres wypożyczenia robota.


    Robot chirurgiczny od roku wspomaga kadrę na Chirurgii Onkologicznej w Opolu przy wykonywaniu zabiegów. Urządzenie jest dzierżawione od specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu udostępnianiem nowoczesnego sprzętu szpitalom. Zakup urządzenia dla wielu szpitali jest niemożliwy z powodu ceny, która sięga powyżej 12 milionów złotych.

    Zarząd Województwa zdecydował się na przekazanie pół miliona zł na wyszkolenie personelu medycznego.

    - Udało nam się przekonać zarząd Województwa Opolskiego o włączenie się w te umowę. W ramach umowy trzeba było wykonać 100 zabiegów i przeszkolić dwa dwuosobowe zespoły oraz 6 pielęgniarek - mówi Marek Staszewski, dyrektor placówki.

    - Dziś rozstrzygnięte zostanie kolejne postępowanie - na kolejne pół roku zabiegów. Już jutro mają rozpocząć się kolejne zabiegi na bloku operacyjnym przy użyciu tego robota - słyszymy.

    Dzięki użyciu robota, zabiegi są wykonywane precyzyjniej, a pacjenci szybciej dochodzą do gotowości opuszczenia szpitala. Dla przykładu, podczas operacji, gdzie wymagane było "otwarcie" pacjenta, przebywał on w szpitalu około 10 dni. W przypadku operacji laparoskopowych, był to tydzień, czasem 6 dni. Przy wykorzystaniu robota, powrót do domu możliwy jest jeszcze szybciej, jednak jak podkreślają lekarze - nie są to wyścigi. Każdy pacjent inaczej dochodzi do siebie po takich zabiegu.

    - Myślę, że operacje robotyczne, to nasza przyszłość. Pacjenci są operowani precyzyjniej, dokładniej i szybciej wychodzą do domu. To chirurg jest odpowiedzialny za ruchy robota, ale dzięki jego ramionom możemy dotrzeć w trudnodostępne miejsca. Robot używany jest głównie w nowotworach jelita grubego. W tym roku wykonaliśmy ponad 70 operacji. Chętnie robilibyśmy więcej tych zabiegów, ale wszystkiego trzeba się cały czas uczyć. Ten rok był rokiem postępów i doskonalenia biegłości w dziedzinie tych operacji - mówi Tomasz Sachańbiński, chirurg onkolog.

    Ponieważ nie udało się uzyskać dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia, zdecydowano się na podpisanie umowy na kolejny okres z firmą wypożyczają robota.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".