Andrzej Toczek, główny budowniczy przyznaje, że "szopkę ma całe życie", a każda kolejna koncepcja powstaje w jego głowie właściwie jeszcze podczas podziwiania właśnie powstałej.
Tradycja stawiania bożonarodzeniowych szopek sięga blisko 100 lat. Ćwierć tego czasu mieszkańcy Opolszczyzny zjeżdżają do parafii w Opolu-Szczepanowicach, gdzie drewniane dzieło budowany jest po raz 25.
Kluczową rolę w tradycji budowania szopek odegrał św. Franciszek z Asyżu (1181-1226), włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego. To właśnie jego imieniu będzie poświęcona tegoroczna budowla bożonarodzeniowa przy parafii św. Józefa w Opolu - 24 grudnia 1223 roku zorganizował on w Greccio pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami.
W prawdzie w opolskiej szopce nie będzie żywych zwierząt, ale postarano się, by pozwoliła swoją okazałością i detalami przeżywać okres świąteczny podobnie, jak za tamtych lat. Jak zdradza Andrzej Toczek, jedno z biblijnych zwierząt będzie można spotkać w szopce podczas corocznego kolędowania.
W budowę zaangażowanych jest bardzo dużo osób, parafianie bardzo chętnie przychodzą w każdą pogodę, by pomóc w tworzeniu tego dzieła. Od środy 13 grudnia prace przyspieszą i będą trwały już codziennie, by 23-go grudnia, tuż przed wigilią Bożego Narodzenia można było podziwiać szopkę w całej okazałości. Elementem, na który budowniczy zwraca szczególną uwagę jest grota, w której przyjdzie na świat Jezus. Konstrukcja została tak przygotowana, by robiła znakomite wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy.
Szczegóły prac oraz komentarz Andrzeja Toczka można zobaczyć w poniższym materiale przygotowanym przez naszą redakcję:
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.