- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 5602
- Dodano: 2023-12-22 / 10:45
- Komentarzy: 6
Dwie obniżki stóp procentowych. Prognozy PKO BP
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w 2024 roku może podjąć decyzję o dwóch obniżkach stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP). Taki scenariusz przewidują eksperci z PKO Banku Polskiego, co stanowi istotne informacje dla posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych zmiennego oprocentowania.
W ostatnich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej podejmowała decyzje dotyczące stóp procentowych, dokonując obniżek w wrześniu (o 75 punktów bazowych) i październiku (o kolejne 25 punktów bazowych). W listopadzie i grudniu RPP zaskoczyła ekonomistów, utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 5,75%.
Eksperci z PKO BP, analizując decyzje RPP, wskazują, że Rada uznała, iż jesienne obniżki dostosowały poziom stóp NBP do zrealizowanej dezinflacji. Dodatkowo, niepewność dotycząca polityki fiskalnej w 2024 roku sprawiła, że RPP zdecydowała się utrzymać parametry polityki pieniężnej bez zmian do marca 2024 roku.
Przedstawiciele PKO BP prognozują, że w marcu NBP potwierdzi trwały powrót inflacji do celu (2,5 proc., +/- 1 pkt proc.) na przełomie 2025/2026 roku. Jednak bieżące dane wskazują, według prognoz ekonomistów, na spadek inflacji CPI do około 4% r/r. Z tego powodu przewidują, że RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych w marcu, tym razem o 25 punktów bazowych.
W analizie dalszych perspektyw, eksperci PKO BP zauważają, że główne banki centralne, takie jak Federal Reserve (Fed) i Europejski Bank Centralny (EBC), mogą w połowie 2024 roku rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. W tym kontekście wszystkie banki w regionie, w tym NBP, mogą podjąć łagodzące kroki w polityce pieniężnej. W przypadku Polski, taki globalny zwrot w kierunku obniżek stóp procentowych może wywierać presję na aprecjację złotego.
Eksperci prognozują, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych NBP w ostatnim kwartale 2024 roku, ponownie o 25 punktów bazowych. Wówczas stopa referencyjna na koniec 2024 roku wyniosłaby 5,25%.
W dalszej perspektywie, PKO BP zakłada kontynuację cyklu obniżek w 2025 roku, choć w powolnym tempie, a stopa referencyjna spadnie do poziomu 4,5 proc. na koniec tego okresu. Przestrzeń do głębszych obniżek może być ograniczana przez silny wzrost PKB (blisko 4 proc. w latach 2024-2025) oraz podwyższoną inflację (średnio 4 proc. w tym okresie).
Warto zaznaczyć, że decyzje RPP mają istotne znaczenie dla posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, których wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M zależą od stóp procentowych NBP. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 8-9 stycznia 2024 roku, a kredytobiorcy z niecierpliwością oczekują na informacje dotyczące ewentualnych zmian w polityce pieniężnej.
źródło:tvn24.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Jak usłyszę to z legalnego, niezależnego źródła, to uwierzę. TVN łże, żeby potem napisać: obiecali niedotrzymali i tyle w temacie.