Studenckie Centrum Kultury oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włącza się w 32. Finał WOŚP, organizując wspólnie z Uniwersytetem Opolskim i opolskim sztabem WOŚP cykl miniwykładów na temat płuc po pandemii.
Patryk Śróda z opolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi, że to jedno z pierwszych działań sztabu w ramach 32. Finału WOŚP. - Rozmawiamy dziś o płucach po pandemii. Lekarze opowiadają, jak wyglądają płuca osób chorych. Chcemy ratować płuca, przywrócić im pierwotną wydolność i na ten cel idą pieniądze zbierane podczas tegorocznej akcji. Zadaniem fundacji WOŚP jest zawsze załatwienie konkretnego problemu medycznego, a tym celem w tym roku są właśnie płuca - mówi.
Wykładom przysłuchiwali się uczniowie z opolskich liceów. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu od dwóch lat uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez opolski Sztab. - Dziś to spotkanie z anestezjologiem, kardiologiem, fizjoterapeutą. Zainteresowanie jest bardzo duże, szkoły chętnie się na akcję zgłaszają. Mamy nadzieję, że dzisiejsza dawka informacji będzie przydatna dla słuchaczy - mówi Edyta Hanszke, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
- Sprawa dzisiejszej konferencji dotyczy leczenia choroby covid-19 i leczenia powikłań tej choroby. Mam nadzieję, że zainteresujemy licealistów, bo to klasy o profilach medycznych, a część z tych uczniów będzie w przyszłości lekarzami. Będziemy mówili też o pewnych zachowaniach zdrowotnych, które mają nas zabezpieczyć przed chorobą lub zapewnić łagodne jej przejście. Osobiście leczę pacjentów w stanie krytycznym. W tej chwili forma choroby nie powoduje takich powikłań, jak podczas pandemii. Przed pandemią nie widzieliśmy takich zniszczeń płuc - mówi Tomasz Czarnik, kierownik oddział↓ Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Fundacja planuje kupić urządzania dla
- diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
- diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
- diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
- rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy
reklama
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.