• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1368
    • Dodano: 2024-01-08 / 12:22
    • Komentarzy: 0

    Młodzież na wykładach o chorobach płuc. To pierwsza opolska akcja WOŚP

    (Fot. Dżacheć)

    Studenckie Centrum Kultury oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włącza się w 32. Finał WOŚP, organizując wspólnie z Uniwersytetem Opolskim i opolskim sztabem WOŚP cykl miniwykładów na temat płuc po pandemii.


    Patryk Śróda z opolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi, że to jedno z pierwszych działań sztabu w ramach 32. Finału WOŚP. - Rozmawiamy dziś o płucach po pandemii. Lekarze opowiadają, jak wyglądają płuca osób chorych. Chcemy ratować płuca, przywrócić im pierwotną wydolność i na ten cel idą pieniądze zbierane podczas tegorocznej akcji. Zadaniem fundacji WOŚP jest zawsze załatwienie konkretnego problemu medycznego, a tym celem w tym roku są właśnie płuca - mówi.

    Wykładom przysłuchiwali się uczniowie z opolskich liceów. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu od dwóch lat uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez opolski Sztab. - Dziś to spotkanie z anestezjologiem, kardiologiem, fizjoterapeutą. Zainteresowanie jest bardzo duże, szkoły chętnie się na akcję zgłaszają. Mamy nadzieję, że dzisiejsza dawka informacji będzie przydatna dla słuchaczy - mówi Edyta Hanszke, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

    - Sprawa dzisiejszej konferencji dotyczy leczenia choroby covid-19 i leczenia powikłań tej choroby. Mam nadzieję, że zainteresujemy licealistów, bo to klasy o profilach medycznych, a część z tych uczniów będzie w przyszłości lekarzami. Będziemy mówili też o pewnych zachowaniach zdrowotnych, które mają nas zabezpieczyć przed chorobą lub zapewnić łagodne jej przejście. Osobiście leczę pacjentów w stanie krytycznym. W tej chwili forma choroby nie powoduje takich powikłań, jak podczas pandemii. Przed pandemią nie widzieliśmy takich zniszczeń płuc - mówi Tomasz Czarnik, kierownik oddział↓ Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

    32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

    Fundacja planuje kupić urządzania dla

    - diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
    - diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
    - diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
    - rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
    torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".