• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 3211
    • Dodano: 2024-01-11 / 17:22
    • Komentarzy: 0

    Lód na akwenach - opolscy strażacy ćwiczą ratownictwo lodowe

    Kilkudniowe mroźne dni i noce na Opolszczyźnie spowodowały utworzenie się warstwy lodu na akwenach i zbiornikach wodnych.

    Warunki pogodowe sprzyjają ćwiczeniom z ratownictwa lodowego. Strażacy w całym województwie opolskim prowadzą ćwiczenia doskonalące w zakresie ratowania osób, pod którymi doszło do załamania się lodu.

    Jak co roku funkcjonariusze ostrzegają, że wchodzenie na lód - poza sztucznie utworzonymi lodowiskami - wiąże się z niebezpieczeństwem utraty zdrowia, a nawet życia.

    Niestety pomimo wielu apeli czy działań prewencyjnych, nadal odnotowywane są w Polsce przypadki załamania się lodu pod ludźmi, włącznie ze śmiertelnym żniwem tego typu wypadków. Przestrzegamy aby zachować należytą ostrożność przy spacerach z psem, pod którym lód również może się zarwać.

    Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęli akcję "Bezpieczne lodowiska 2024", w której to udzielą pomocy - wspólnie z jednostkami OSP - w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca pod sztuczne lodowisko lub ślizgawkę np. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich czy osiedli.

    Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:

    - W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
    - W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
    - Po wydostaniu się na lód, zawsze poruszamy się w pozycji leżącej w kierunku brzegu.

    Najważniejsze zasady, gdy zauważysz osobę tonącą, pod którą zarwał się lód:

    - Zaalarmuj Centrum Powiadamiania Ratunkowego - telefon 112.
    - Pamiętaj, że skoro lód załamał się już pod inną osobą, pod Tobą również może się załamać i należy zachować maksymalną ostrożność.
    - Poruszając się w kierunku osoby, pod którą załamał się lód, rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni - poruszaj się w pozycji leżącej (czołgając się).
    - Jeżeli masz wokół siebie szalik, gałąź lub inny długi przedmiot, podaj go osobie, pod którą zarwał się lód i zmniejsz dystans do brzegu.
    - Po wyciągnięciu osoby z wody, stale monitoruj stan osoby poszkodowanej, jednocześnie ściągając mokre ubranie i zapobiegaj dalszej utracie ciepła.
    - Możesz poszkodowanemu podać słodkie i ciepłe napoje do picia.
    - Należy pamiętać, że wchodzenie na lód jest zawsze ryzykiem i może mieć tragiczne skutki!

    Opracowanie: kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP na podstawie materiałów Wydziału Promocji Społecznej KG PSP

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".