- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2604
- Dodano: 2024-01-16 / 14:10
- Komentarzy: 19
MEN przywraca 3 godziny nauki języka mniejszośći
Od września 2024 roku uczniowie należący do mniejszości niemieckiej w Polsce będą ponownie uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego w wymiarze trzech godzin tygodniowo. To decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej, która przywraca wcześniejszy standard nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło znaczącą zmianę w nauczaniu języka niemieckiego dla uczniów z mniejszości niemieckiej w Polsce. Od września 2024 roku powróci do trzech godzin tygodniowo nauki języka niemieckiego, co ujednolica wymiar godzin nauczania z innymi mniejszościami narodowymi.
W lutym 2022 roku, ówczesny minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podpisał rozporządzenie zmniejszające wymiar godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo. Decyzja ta spotkała się z protestami ze strony mniejszości niemieckiej i środowisk oświatowych, w tym związków zawodowych nauczycieli.
Sprawa dotyczyła około 55 tysięcy dzieci w 164 samorządach. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej argumentowali, że obecna sytuacja jest niezgodna z gwarantowanym przez Konstytucję RP prawem o niedyskryminacji oraz że ogranicza warunki konieczne do utrzymania i rozwijania tożsamości kulturowej mniejszości. Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w wystosowanym piśmie do nowej minister edukacji, Barbary Nowackiej, podkreślił potrzebę uchylenia tamtego rozporządzenia.
Pisaliśmy o tym tutaj: "Nauka języka to nie polityka". Mniejszość Niemiecka odpowiada Januszowi Kowalskiemu
Rafał Bartek - Od ministra Czarnka oczekujemy konkretów.
Dzieci nadal są dyskryminowane! Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej piszą do Czarnka
Zmiana, która wejdzie w życie od 1 września 2024 roku, jest odpowiedzią na te apele. MEN opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia, które ujednolica godziny nauczania języków mniejszości narodowej. Zgodnie z tym projektem, wszyscy uczniowie należący do mniejszości narodowych, w tym niemieckiej, będą mieli możliwość nauki swojego języka w wymiarze 3 godzin tygodniowo.
To krok w stronę równości edukacyjnej i szacunku dla różnorodności kulturowej w Polsce. Ujednolicenie wymiaru godzin nauczania języków mniejszości narodowych jest ważne nie tylko z perspektywy edukacyjnej, ale także z punktu widzenia utrzymywania i pielęgnowania tożsamości kulturowej mniejszości w Polsce.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [5], status [nowy]
[moderacja]