- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1309
- Dodano: 2024-01-29 / 20:00
- Komentarzy: 4
Koniec z zadaniami domowymi w szkołach. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowa minister?
Miejscem, w którym uczniowie, zwłaszcza młodsi, powinni zdobywać wiedzę i umiejętności jest przede wszystkim szkoła. - Brak prac domowych w przypadku najmłodszych uczniów ma wiele zalet i sprzyja wyrównywaniu szans - uzasadnia Minister Edukacji Barbara Nowacka.
W odpowiedzi na liczne postulaty dotyczące złagodzenia obciążeń uczniów i zwiększenia efektywności procesu nauczania, Minister Edukacji przekazała do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. dotyczącego oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Celem zmian jest odciążenie dzieci i młodzieży z obowiązków szkolnych realizowanych po zakończeniu zajęć szkolnych, co - zgodnie z wnioskami płynącymi z badań naukowych - przełoży się na dobrostan uczniów, będzie też sprzyjać wyrównywaniu szans. W opinii ekspertów i naukowców, jakość i częstotliwość odrabiania prac domowych przez uczniów szkół podstawowych w dużym stopniu uwarunkowana jest możliwościami rodziców. Dzieci rodziców słabiej wykształconych i o mniejszych kompetencjach mają mniejsze szanse na osiąganie dobrych wyników w tym zakresie.
Zgodnie z zaproponowanym projektem rozporządzenia, nauczyciele nauczający w klasach I-III szkoły podstawowej nie mają przekazywać uczniom pisemnych ani praktycznych prac domowych do wykonania poza zajęciami dydaktycznymi. W przypadku klas IV-VIII, nauczyciel może zaproponować uczniowi pracę domową, zarówno pisemną, jak i praktyczną, jednak nie jest ona obowiązkowa i nie podlega ocenie. Intencją jest, aby nauczyciel ocenił wykonaną pracę i przekazał uczniowi informacje dotyczące jej poprawności i jakości. Takie podejście ma wspierać indywidualny rozwój ucznia, jednocześnie minimalizując stres i nierówności.
Problem zbyt dużego i mało efektywnego obciążenia uczniów jest długo znany i był już podnoszony przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Krytyka prac domowych, zwłaszcza w kontekście młodszych dzieci, była również obecna w debacie publicznej i znajduje odzwierciedlenie w korespondencji skierowanej do Ministerstwa Edukacji Narodowej od rodziców i uczniów.
Zaproponowana zmiana nie oznacza rezygnacji z konieczności nauki w domu, takiej jak praca nad czytaniem dla najmłodszych uczniów, czy lektury, przyswajanie treści czy słówek z języków obcych. Zamiast tego, ma ona umożliwić uczniom wykorzystanie czasu na powtórzenie materiału z lekcji, rozwijanie pasji oraz, co istotne, odpoczynek.
Już w 2019 roku Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wypracowanie wytycznych dotyczących prac domowych, podkreślając, że dzieci są przemęczone i zniechęcone do nauki. Problem nadmiernego obciążenia pracami domowymi był również zauważany przez Rzecznika Praw Dziecka. Inne kraje europejskie również mają świadomość tego problemu, a niektóre z nich wprowadziły już odpowiednie regulacje. Równolegle z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem rozporządzenia, które ograniczy podstawy programowe przedmiotów szkolnych, co także przyczyni się do odciążenia uczniów i efektywniejszego wykorzystania czasu w trakcie lekcji szkolnych.
Zmiany w wyliczaniu średniej ocen rocznych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych od roku szkolnego 2024/2025
W projekcie rozporządzenia proponuje się również zmianę polegającą na rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych - ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. Są to obecnie jedyne przedmioty nieobowiązkowe wliczane do średniej. Wprowadzenie zmiany planowane jest z dniem 1 września 2024 r.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
phil: Napisał postów [349], status [pismak]
nie marudzić proszę taki był postulat w programie KO i jest teraz realizacja