Pomieszczenie funkcjonalne
Zanim zajmiemy się sprawami estetyki, powinniśmy pamiętać, że łazienka powinna być przede wszystkim pomieszczeniem funkcjonalnym. Wszystkie meble i akcesoria znajdujące się w łazience muszą mieć praktyczne wykorzystanie.
Zdecydowanie ważniejsze niż to czy umieścimy w łazience wannę czy prysznic są odległości pomiędzy poszczególnymi meblami i sprzętami. Umywalka musi znajdować się w odpowiedniej odległości od sedesu (zazwyczaj jest to co najmniej 20 centymetrów odległości), pralka nie może stać zbyt blisko kabiny prysznicowej. Szafka nad umywalką musi być takich rozmiarów, żebyśmy nie uderzali się w głowę za każdym razem kiedy chcemy się umyć.
Projektant wnętrz z Katowice (mist.com.pl) przypomina, że minimalny metraż łazienki połączonej z toaletą wynosi 5 metrów kwadratowych. Jest to bardzo niewiele, dlatego, gdy tylko mamy taką możliwość, powinniśmy dążyć do powiększenia łazienki. Możemy zyskać nieco przestrzeni, gdy wyburzymy ściankę działową. Warto też pomyśleć o przeniesieniu pralki do kuchni lub schowka.
Prysznic czy wanna?
Osoby, które zaczynają projektować łazienkę często zastanawiają się nad wyborem prysznica lub wanny. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużych łazienek - nie musimy dokonywać wyboru, gdyż zmieści się nam zarówno wanna, jak i prysznic. W przypadku pomieszczeń niewielkich najpopularniejszym rozwiązaniem jest prysznic. Za jego wyborem przemawia nie tylko fakt, że zajmuje on mniej powierzchni. Prysznic wydaje się bardziej odpowiedni dla ludzi starszych lub chorych, które mogą mieć problemy z samodzielnym wejściem do wanny. Obecnie bardzo modne są prysznice bez brodzika.
Materiały odporne na wilgoć
Projektując łazienkę powinniśmy wybierać materiały, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na wilgoć i znaczne różnice temperatur. Jeżeli zależy nam na łazience, w której podłoga lub/i ściany wykonane są z drewna, pamiętajmy, żeby wybierać tylko gatunki drewna przeznaczone do łazienek (są one droższe, jednak również trwalsze - gdyż wykonuje się je z twardego i nasączonego woskami drewna egzotycznego).
Do łazienki nie należy wybierać paneli czy tradycyjnych desek podłogowych, które w tak trudnych warunkach szybko ulegną zniszczeniu.
Projektant wnętrz z Katowic: łazienka łatwa do utrzymania w czystości
Zdaniem projektanta wnętrz nawet najpiękniejsza łazienka nie ma racji bytu, gdy nie jest wykonana z łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Płytki i podłoga, na których codziennie tworzą się trudne do usunięcia zacieki są w stanie wyprowadzić z równowagi najspokojniejsze osoby. Utrzymanie łazienki w czystości nie powinno zajmować nam wiele czasu, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić zanim wstawimy tu duże lustro. Lustra posiadają wprawdzie właściwości powiększające optycznie pomieszczenie, jednak wymagają także częstego mycia.
Drobne elementy, które zwiększają funkcjonalność łazienki
Projektując łazienkę należy pamiętać o drobnych, a jednocześnie bardzo ważnych szczegółach takich jak płytki lub maty antypoślizgowe, wieszaki w odpowiednich miejscach. Jeżeli z łazienki korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne, dobrym pomysłem jest zamontowanie na ścianach specjalnych uchwytów, które pozwolą na swobodne poruszanie się