- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1785
- Dodano: 2024-01-30 / 17:42
- Komentarzy: 5
Czy cudzoziemcy mogą wnioskować o świadczenie wspierające?
Od stycznia tego roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby po ukończeniu 18. roku życia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS, jednak najpierw trzeba uzyskać decyzję ostateczną z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).
Po świadczenie wspierające będą mogli sięgać obywatele polscy zamieszkujący na terytorium Polski. Czy wsparcie należy się również cudzoziemcom?
- O świadczenie wspierające będą mogli wnioskować obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, ponadto Islandii, Norwegii i Liechtensteinu oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Dodatkowo taką opcję mają obywatele Wielkiej Brytanii, do których ma zastosowanie umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Beneficjentami wsparcia mogą być również pozostali cudzoziemcy, o ile maja legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy w Polsce i posiadają na przykład kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" bądź kartę stałego pobytu.
Osoby z niepełnosprawnością, które nie są obywatelami polskimi bądź państwa UE/EFTA do wniosku o świadczenie wspierające są zobligowane dołączyć skan dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce i dostęp do rynku pracy czyli m.in.:
- karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy",
- karta pobytu z adnotacją "ICT",
- dokument pobytowy z adnotacją "Naukowiec" lub wiza długoterminowa z adnotacją "Naukowiec",
- karta pobytu z adnotacją "Niebieska karta UE",
- karta pobytu członka obywatela UE,
- karta stałego pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej.
Podczas wypełniania wniosku o świadczenie wspierające osoba zainteresowana oświadcza, że nie ma uprawnień do świadczenia o podobnym charakterze za granicą, które jest wypłacane osobie z niepełnosprawnością lub na osobę z niepełnosprawnością innej osobie, na pokrycie wydatków związanych z opieką.
Obywatele Ukrainy, których pobyt uznawany jest za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie są uprawnieni do świadczenia wspierającego.
ZUS przypomina, że wniosek o świadczenie wspierające może złożyć osoba z niepełnosprawnością, pełnomocnik osoby z niepełnosprawnością i przedstawiciel ustawowy działający w imieniu osoby z niepełnosprawnością (np. opiekun prawny).
Wniosek należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem :
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
Jeśli wniosek zostanie zgłoszony przez bank lub portal Emp@tia, w osoba wnioskująca nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład automatycznie założy taki profil na podstawie danych z wniosku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Pan Premier na pewno pomoże naszym braciom, bo to dobry człowiek.