- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1687
- Dodano: 2024-02-06 / 15:00
- Komentarzy: 0
WOŚP po 31. finale przekazała opolskiej klinice nowy sprzęt
Komora laminarna i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki trafiły do Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To darowizna przekazana przez Fundację WOŚP, zakupiona po 31 finale akcji, który odbywał się w ub.r. pod hasłem walki z sepsą.
- Komora laminarna tzw. 2 klasy bezpieczeństwa służy nam do wykonywania posiewów i przesiewów krwi zakażonej wirusami, np. od pacjentów z podejrzeniem sepsy. Z jednej strony zabezpiecza ona pracownika przed zakażeniem w efekcie przypadkowego rozlania badanej próbki. Z drugiej - zapobiega kontaminacji, czyli zanieczyszczeniu materiału, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania jest prawidłowy - opisuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.
- Pracownik badający krew jest oddzielony od materiału biologicznego przesłoną, a system filtrów i nawiewów uruchamiany podczas pracy komory zabezpiecza przed zakażeniem człowieka i zanieczyszczeniem próbki - dopowiada Joanna Kowalska.
Po 31. Finale WOŚP do USK w Opolu trafiło też urządzenie i zestaw testów do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki w próbkach krwi. - Wystarczy powiedzieć, że wykonanie takiego antybiogramu skraca uzyskanie wyniku o ok. 40 godzin. Uzyskujemy go już w 5 godzin. To niezwykle istotne, jeśli badanie jest wykonywane u pacjenta z sepsą, gdzie liczy się czas wdrożenia celowanej antybiotykoterapii - wyjaśnia Joanna Kowalska.
- Tradycyjna metoda badania takiej próbki polega na wysianiu krwi na podłoże bakteriologiczne, gdzie wynik posiewu uzyskujemy po dobie, a następnie wykonaniu antybiogramu, na którego wyniki czekamy kolejną dobę. To obrazuje różnicę w czasie uzyskiwania wyników badań, w sytuacjach, gdy mówimy o walce o życie pacjenta - opisuje kierownik Zakładu Mikrobiologii.
Łącznie w efekcie współpracy z WOŚP Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wcześniej jako WCM) otrzymał darowizny na kwotę blisko 10,5 mln zł. Sprzęt i urządzenia trafiły do poradni, oddziałów i na blok operacyjny.
Tylko w ub.r. sprzęt do diagnostyki najmłodszych pacjentów uzupełnił wyposażenie poradni okulistyki dziecięcej, poradni audiologicznej i oddziału laryngologii. A we wcześniejszych latach wyposażenie trafiało na oddziały, gdzie leczone są dzieci (sprzęt do monitorowania i diagnostyki, łóżka do pielęgnacji, materace do utrzymywania temperatury małych pacjentów), dorośli (respirator, aparaty USG, kardiomonitory), do poradni (m.in. pompy insulinowe) czy na blok operacyjny (aparaty do znieczulania dzieci i sprzęt do zabiegów chirurgii dziecięcej).
- Jesteśmy wdzięczni WOŚP za tę współpracę, a darczyńcom za udział w corocznych akcjach, z których finansowany jest sprzęt medyczny. Sami także włączamy się w finały. Nasi pracownicy kwestują i angażują się w prace fundacji jako doradcy, a w ostatnich latach współpracujemy ze sztabem WOŚP w Opolu, organizując serie miniwykładów dla uczniów szkół średnich, tematycznie związane z finałami akcji - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.