• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1524
    • Dodano: 2024-02-14 / 20:13
    • Komentarzy: 1

    Znamy nazwiska najlepszych młodych wynalazców

    (Fot. Pixabay)

    Wspaniałe umysły młodego pokolenia zostały docenione w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Laureaci, wyróżniając się innowacyjnymi projektami, zaprezentują swoje rozwiązania na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Geneva Inventions 2024.

    - W dzisiejszych czasach, gdzie innowacja jest kluczem do przyszłości, młodzi polscy wynalazcy pokazują, że mają wiele do zaoferowania światu nauki i technologii. XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, zorganizowana przez Politechnikę Świętokrzyską z dofinansowaniem programu Ministra Nauki "Społeczna odpowiedzialność nauki", ujawniła, jak wielki potencjał drzemie w studentach z całego kraju.

    Konkurs przyciągnął 123 innowacyjne rozwiązania od 247 twórców reprezentujących 21 uczelni wyższych w Polsce. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło od studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechniki Wrocławskiej, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu młodych ludzi nauką i badaniami.

    Projekty konkursowe obejmowały szeroki zakres dziedzin, od techniki, przez inżynierię materiałową, chemiczną, medyczną i farmaceutyczną, po elektronikę. To dowód na to, że młodzi ludzie nie tylko podążają za najnowszymi trendami w nauce, ale również aktywnie przyczyniają się do rozwoju technologicznego.

    Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych za takie projekty, jak:

    Nagrody główne:

    "Modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych"

    Uniwersytet Jagielloński - Marcin Jakubiec, prof. Krzysztof Kamiński, dr Michał Abram, dr hab. Anna Rapacz, dr Szczepan Mogilski, dr hab. Gniewomir Latacz, prof. Marta Struga

    "Sposób otrzymywania hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych i hybrydowy nośnik substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych"

    Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - Karina Niziołek, mgr inż. Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala

    "Hybrydowy układ napędowy bezzałogowego statku powietrznego o dużym udźwigu"

    Politechnika Świętokrzyska - Seyed Amirhossein Hashemi Bosari, dr inż. Łukasz Nowakowski

    "Sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul oraz sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu"

    Akademia Górniczo-Hutnicza im Stanisława Staszica w Krakowie - Piotr Pańtak, dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH, dr inż. Joanna Czechowska

    "Egzoszkielet rehabilitacyjny"

    Politechnika Warszawska - Piotr Falkowski, Bazyli Leczkowski, Julia Wilk, Wojciech Kiński, dr inż. Zbigniew Pilat.

    Laureaci konkursu będą mieli okazję zaprezentować swoje wynalazki na jednej z największych i najbardziej prestiżowych wystaw wynalazczości na świecie - Geneva Inventions 2024. To nie tylko szansa na międzynarodowe uznanie, ale również okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi innowatorami.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-02-15 19:41:34 [178.43.253.*] id:1670017  
    [moderacja]: Napisał postów [5645], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść: