• Wyświetleń: 365
    • Dodano: 2024-02-08 / 22:11
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Czy podczas umowy zlecenie jest odprowadzana składka chorobowa?

    Opłacanie składki chorobowej jest kluczowe celem uzyskania różnego typu świadczeń, na przykład zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. Składka ta jest obowiązkowa w przypadku umowy o pracę, bez względu na okres, na jaki została zawarta. Tymczasem składka zdrowotna umowa zlecenie to temat, który budzi wiele kontrowersji. Co w jego zakresie powinni wiedzieć zleceniobiorcy?

    Czym jest składka chorobowa?


    Składka chorobowa to jedna ze składek ZUS, którą opłacają osoby pozostające w stosunku pracy. W ich przypadku jest ona obowiązkowa, dlatego pracownicy nie muszą składać żadnych dodatkowych oświadczeń czy im podobnych. Opłacanie składki chorobowej uprawnia do pobierania różnego rodzaju zasiłków, w tym chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Składka chorobowa nie jest tożsama ze składką zdrowotną - opłacanie drugiej z wymienionych uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach NFZ. Co do zasady, składkę chorobową odprowadza płatnik, chyba że ubezpieczony prowadzi własną działalność gospodarczą. Wtedy zobowiązany jest samodzielnie ją obliczyć oraz wpłacić na konto ZUS w ustawowym terminie.


    Składka chorobowa a umowa zlecenie


    Jak wspomniano, składka chorobowa jest obowiązkowa w przypadku umowy o pracę. Pracownicy nie mogą więc wybrać, czy chcą ją opłacać, czy też nie. Tymczasem przy pozostałych formach nawiązywania współpracy ustawodawca daje szersze możliwości. Zleceniobiorcy mogą zdecydować, czy będą opłacać składkę chorobową, przy czym muszą mieć świadomość, że środki zostaną pobrane bezpośrednio z ich wynagrodzenia. Jeśli zdecydują się na jej opłacanie, muszą złożyć oświadczenie u zleceniodawcy. Ten nie może bowiem zdecydować w ich imieniu, samodzielnie. Składka choroba umowa zlecenie traktowana jest podobnie jak w przypadku działalności gospodarczej - tutaj również jest ona fakultatywna, a nie obligatoryjna. Warto jednak pamiętać, że jej nie jest ona zbyt wysoka, natomiast opłacając ją, można korzystać z różnego typu świadczeń.


    Brak składki zdrowotnej przy umowie zlecenie - konsekwencje


    Zleceniobiorca, który nie zdecyduje się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej, nie ma prawa do korzystania z różnego typu świadczeń, takich jak zasiłek macierzyński, chorobowy czy opiekuńczy. W przypadku niezdolności do pracy pozostaje więc bez środków do życia. Wyjątek stanowi urodzenie dziecka, w przypadku którego kobieta może otrzymać świadczenie, tak zwane kosiniakowe. Jest to 1000 zł miesięcznie, które ZUS wypłaca przez 12 kolejnych miesięcy. Należy pamiętać, że kosiniakowe nie jest tym samym, co zasiłek macierzyński. Ci, którzy zdecydują się opłacać składkę zdrowotną, muszą liczyć się z tak zwanym okresem wyczekiwania. Dla umowy zlecenie wynosi on 90 dni - dopiero po tym czasie można pobierać zasiłki na zasadach ogólnych. Co istotne, składka chorobowa umowa zlecenie nie zostanie naliczona i odprowadzona w przypadku studentów do 26. roku życia, którzy na mocy właściwych przepisów są zwolnieni z opłacania składek ZUS. Nie mogą tym samym przystąpić do ubezpieczenie dobrowolnego.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".