- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2938
- Dodano: 2024-02-13 / 09:00
- Komentarzy: 8
Uchodźcy z Ukrainy do końca lutego muszą opuścić akademik w Opolu
Od wybuchu konfliktu na Ukrainie, Sokrates był pierwszym obiektem w regionie, który otworzył swoje drzwi dla uchodźców. Teraz muszą się wyprowadzić do końca lutego.
- Politechnika Opolska od początku wojny mocno wspiera uchodźców z Ukrainy. To właśnie nasz akademik był pierwszym obiektem w regionie, w którym znaleźli schronienie - informuje Anna Kułynycz, rzeczniczka prasowa Politechniki Opolskiej.
- Był to pierwszy obiekt w regionie, który otworzył swoje drzwi dla uchodźców, początkowo zapewniając dach nad głową ponad 330 osobom. Wielu z nich, dzięki wsparciu lokalnej społeczności i własnym staraniom, zdołało usamodzielnić się lub podjąć decyzję o powrocie do Ukrainy. Obecnie w Sokratesie mieszka jeszcze 175 osób.
Sokrates, który mieści się przy ul. Małopolskiej 22 w Opolu, w 120 pokojach był w stanie pomieścić ponad 300 osób. Na każdym piętrze jest pralnia, kuchnia, w dwupokojowych modułach znajdują się węzły sanitarne.
W początkowym okresie dziennie do Sokratesa zgłaszało się nawet 150 osób. Ponieważ był to punkt recepcyjny, część z nich od razu była przewieziona do innych ośrodków dla uchodźców, a część czekała kilka dni. Przebywało w nim nawet 332 lokatorów, z czego aż 151 to dzieci.
Jednak z końcem lutego br. umowa pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a Politechniką Opolską, która umożliwiała uchodźcom zamieszkiwanie w akademiku, dobiegnie końca. Decyzja o zakończeniu umowy wynika z nowych potrzeb miasta Opola, które po konsultacjach z władzami uczelni zdecydowało o przekształceniu Sokratesa w bursę dla młodzieży uczącej się na terenie miasta, w tym także dla młodzieży z Ukrainy. Aby to możliwe było, budynek musi przejść niezbędne prace adaptacyjne, planowane na okres przed nowym rokiem akademickim, który rozpocznie się we wrześniu.
- Opole to atrakcyjne miejsce do edukacji. Możemy pochwalić się wysokim poziomem naszych szkół, które od lat uznawane są za najlepsze w województwie. To sprawia, że wiele osób wybiera naszą edukacyjną ofertę. Chcemy wyjść im naprzeciw, szczególnie tym osiągającym dobre wyniki w nauce i otworzyć kolejną bursę. To pozwoli im obniżyć ewentualne koszty nauki. Na wyborze naszego miasta przez młodych ludzi skorzystają także opolskie uczelnie. Kiedy Politechnika zwróciła się do nas, z propozycją przejęcia Sokratesa to poinformowała o tym, że z końcem lutego kończy się im umowa z Urzędem Wojewódzkim na zakwaterowanie Ukraińców. Stąd wyraziliśmy chęć otwarcia bursy we wrześniu. Jednak kilka dni temu okazało się, że dopiero teraz Politechnika Opolska poinformowała mieszkańców o tym, że mają opuścić Sokratesa. My ze swoich planów nie rezygnujemy, jednak nie chcemy wywierać presji na dotychczasowych mieszkańców. Jeśli będzie taka potrzeba, to otwarcie bursy przesuniemy. Wrzesień nie jest terminem ostatecznym - informuje Adam Leszczyński, rzecznik urzędu miasta Opola.
W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację Urząd Wojewódzki podjął działania, aby zapewnić mieszkańcom Sokratesa nowe lokum. Lokale zastępcze zostały przygotowane w trzech lokalizacjach: Czarnowąsach, Kędzierzynie-Koźlu oraz Szydłowie, co ma na celu umożliwienie płynnej i bezstresowej przeprowadzki dla dotychczasowych mieszkańców akademika.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
A może im luksusowe osiedle miasto wybuduje, czemu nie? Przecież flaga Opola prawie niczym się od ukraińskiej nie różni.