- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2127
- Dodano: 2024-02-21 / 14:49
- Komentarzy: 2
Ambitne plany szpitala uniwersyteckiego
We wtorek, 20 lutego, O planach budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dyrekcja i kierownicy oddziałów rozmawiali z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą podczas wizyty w szpitalu.
Jesienią ub.r. projekt CSN został uznany przez Ministerstwo Zdrowia jako zasadny, co oznacza, że otrzymał zielone światło do ubiegania się o finansowanie na realizację. Wg szacunkowego kosztorysu wartość inwestycji wyniesie około 440 mln zł.
- Planujemy wybudować na naszym terenie nowy obiekt o powierzchni 22 tys. m.kw. Będzie on miał pięć naziemnych kondygnacji. Ulokujemy tam oddziały ostrozabiegowe, zajmujące się chorobami serca i naczyń krwionośnych (kardiologię, kardiochirurgię, chirurgię, neurochirurgię) oraz blok operacyjny, sale interwencji sercowo-naczyniowych i oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Nowy budynek będzie połączony z kompleksem szpitalnym w celu zapewnienia komunikacji ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, laboratoriami i diagnostyką obrazową. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów LPR - opisywał marszałkowi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.
- Dzięki tej inwestycji wszystkie nasze specjalności sercowo-naczyniowe będą mogły pracować sprawniej i wydajnej, co przełoży się na kompleksowe zabezpieczenie pacjentów - komentował prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego. - To inwestycja bezwzględnie konieczna, bo współcześni pacjenci są coraz starsi, mają coraz więcej chorób towarzyszących. Struktura CSN jest odpowiedzią na te zmiany - specjaliści różnych dziedzin będą pracować wspólnie, żeby leczyć bardziej efektywnie. To także ważne z punktu widzenia rozwoju nowych terapii, technik leczenia i kształcenia kadr medycznych tak potrzebnych naszemu regionowi - podkreślił prof. Gierlotka.
Dyrekcja przedstawiła też marszałkowi Andrzejowi Bule realizowane właśnie w USK inwestycje, w tym nowoczesną kotłownię kogeneracyjną. - Ukończyliśmy prace adaptacyjne obiektu, w którym zamontowana zostanie instalacja. Będzie się ona składała z dwóch silników gazowych produkujących ciepło oraz energię elektryczną przez cały rok. W przypadku niewystarczającej mocy cieplnej załączane będą kotły gazowo-olejowe - wyjaśnił Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych.
Kotłownia ma kosztować ponad 22,5 mln zł. USK w Opolu uzyskał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i nowego rozdania - Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027; w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole dotyczącego wymiany źródeł ciepła w zoo i właśnie USK.
- Montujemy nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli na wytwarzanie ciepła i prądu dla potrzeb szpitala. Niezwykle ważny jest aspekt ekologiczny - w trosce o środowisko i otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy - skomentował Dariusz Madera, dyrektor generalny.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Daj, Boże, zdrowie... i szybki transport do ościennego województwa