- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1456
- Dodano: 2024-03-06 / 13:35
- Komentarzy: 7
Sukces protestów rolników: KE odstępuje od ograniczeń w stosowaniu pestycydów
W wyniku protestów rolników, w całej Europie, Komisja Europejska rezygnuje z projektu zakładającego ograniczenia w stosowaniu pestycydów w rolnictwie UE. Decyzja ta jest efektem spolaryzowanej debaty i zwrócenia uwagi na rolę kluczową, jaką odgrywają rolnicy w systemie.
Masowe protesty rolników w Europie skutkują zmianą kursu w polityce Unii Europejskiej, która zrezygnowała z kontrowersyjnego projektu ograniczenia stosowania pestycydów w rolnictwie. Decyzja ta została ogłoszona przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
- Musimy wspólnie przeanalizować sytuację, podzielić się pomysłami i opracować scenariusze na przyszłość. Musimy wyjść poza spolaryzowaną debatę i zbudować zaufanie - wskazała szefowa KE, odnosząc się do protestów rolników, które opanowały Europę.
Projekt, który został wycofany, zakładał ograniczenie o 50% stosowania chemicznych pestycydów w rolnictwie UE do 2030 roku. Von der Leyen podkreśliła, że wycofanie się z tego wniosku nie oznacza całkowitego porzucenia kwestii bezpieczeństwa chemicznego w rolnictwie. Zamiast tego, zaproponowała nowy zestaw przepisów, mający na celu zmniejszenie ryzyka związanego z używaniem chemicznych środków ochrony roślin.
- Propozycja stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma nad nią postępów. Dlatego też zaproponuję Kolegium (Komisji Europejskiej) wycofanie tego wniosku - poinformowała von der Leyen.
Decyzja KE spotkała się z uznaniem rolników, którzy od dłuższego czasu protestowali przeciwko narastającym restrykcjom i ograniczeniom wprowadzanym przez UE. Przewodnicząca KE podkreśliła również kluczową rolę rolników w systemie i konieczność godziwego wynagradzania ich za tę rolę.
Warto zauważyć, że decyzja ta może znacząco wpłynąć na relacje między UE a rolnikami oraz otworzyć nową fazę dialogu mającego na celu znalezienie kompromisowych rozwiązań.
Przypominamy, że dziś w Warszawie odbywają się masowe protesty, w których udział biorą rolnicy, górnicy, leśnicy i myśliwi. Uczestnicy zgromadzenia przemaszerowali przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przed gmachem Sejmu RP .Według informacji ze stołecznego ratusza protest, mający przewidziany udział 150 tys. osób, został zaplanowany na 6 marca od godziny 9 i ma trwać do piątku, 8 marca do godziny 20. Drugie pod względem liczby uczestników zgromadzenie ma odbyć się przed Sejmem z udziałem 20 tysięcy osób. Zapowiedziano marsz gwiaździsty na wszystkie miasta wojewódzkie, który ma się odbyć 20 marca.
Protestujący przedstawiają różnorodne postulaty, związane m.in. z warunkami pracy, wynagrodzeniem, czy zagadnieniami związanymi z obszarem rolnictwa. Masowe zgromadzenie jest wyrazem frustracji społecznej i chęci wywarcia wpływu na decyzje podejmowane przez rząd.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Jerry: Napisał postów [4823], status [VIP]
Czemu ZOMO gazem w twarz rolników?