- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1901
- Dodano: 2024-03-11 / 12:32
- Komentarzy: 1
Wnioski o ukaranie do sądu i mandaty. Podsumowanie tygodniowych działań policji
Za nami tygodniowe działania policjantów ruchu drogowego, które skupiło się w sposób szczególny na reagowaniu na wykroczenia wobec pieszych, rowerzystów i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Kontrolowane osoby musiały liczyć się z wnioskami o ukaranie do sądu i mandatami, jednak w niektórych przypadkach policjanci stosowali również pouczenia.
Od poniedziałku 4 marca do niedzieli 10 marca trwały wojewódzkie działania pn. "Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego". Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu również zaangażowali się w te działania. W trakcie tego tygodnia, w sposób szczególny przyjrzeli się zachowaniu kierowców wobec pieszych, jak i również możliwym wykroczeniom popełnianym przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz samych pieszych.
Przez ten czas, policjanci z Opola ujawnili blisko 240 wykroczeń. Z tej liczby, kierowcy samochodów zachowali się w sposób nieprawidłowy wobec pieszych 185 razy (m.in. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie im pierwszeństwa). Za te wykroczenia policjanci nałożyli 119 mandatów, wystosowali 6 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli 62 razy. Natomiast piesi popełnili 37 wykroczeń - głównie przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. W 23 przypadkach funkcjonariusze pouczyli za wykroczenia, ukarali mandatami 14 osób. Użytkownicy rowerów 16 razy naruszyli przepisy, m.in. poprzez jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych, czy też poprzez nieposiadanie odpowiedniego wyposażenia ich jednośladu. W 8 przypadkach zakończyło się to postępowaniem mandatowym,a w 8 pouczeniem.
Pamiętajmy, że popełniając jak kierowcy wykroczenia wobec pieszych czy rowerzystów narażamy ich na duże niebezpieczeństwo. Zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego często mają dramatyczne skutki. Pieszych i rowerzystów nie chronią bowiem takie systemy bezpieczeństwa jak pasy, karoseria czy poduszki powietrzne. Natomiast jako piesi nie zapominajmy, że oprócz praw ciążą na nas również obowiązki związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się po naszych drogach. Korzystając z przejść dla pieszych upewnijmy się, że możemy przez nie przejść bezpiecznie, nie wchodźmy na nie nagle i z zaskoczenia, dajmy czas kierowcy nas zauważyć i się zatrzymać.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3786], status [VIP]
Zaś nagonka na kierowców, jak ktoś jest "nie chroniony" to powinien się zachowywać na drodze adekwatnie do ewentualnych obrażeń jakie mogą mu się przytrafić a nie jak małpa z brzytwą. Nie mówię że kierowcy są święci bo nie są i wśród nich też jest pokaźna liczba idiotów, którzy nie powinni prowadzić nic innego niż taczkę na drewnianym kole ale pokażcie mi rowerzystę sygnalizującego swoje zamiary np na rondzie , który z nich jedzie w taki sposób żeby kierowca nie musiał zgadywać w którą stronę "krul chodników"i DDRek raczy pojechać.