• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 4938
    • Dodano: 2024-03-18 / 12:18
    • Komentarzy: 3

    Opolscy strażacy poznali zasady ratownictwa technicznego w zdarzeniach z autobusami elektrycznymi

    W ramach inicjatywy zwiększenia świadomości i przygotowania do potencjalnych sytuacji awaryjnych, strażacy z Opola uczestniczyli w specjalnym szkoleniu organizowanym przez Miejski Zakład Komunikacyjny (MZK) w Opolu.

    Spotkanie odbyło się przy ulicy Pużaka, gdzie zlokalizowany jest jeden z pantografów służących do szybkiego ładowania pojazdów.

    - Spotykamy się ze strażakami, aby zaprezentować im budowę, działanie oraz zasady bezpiecznego korzystania z autobusów elektrycznych. Celem jest wspólne wypracowanie procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych, aby zarówno pasażerowie, jak i pracownicy mogli czuć się bezpiecznie - mówi Ewelina Laksy, rzecznik MZK w Opolu.

    Dodatkowo, starszy kapitan Piotr Bibułowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu wskazał na praktyczne aspekty szkolenia: - Znajdujemy się na zajezdni autobusowej, gdzie doskonalimy naszą wiedzę ratowniczą w zakresie postępowania przy zdarzeniach związanych z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi. Technologia ta, wprowadzając nowe możliwości, niesie również pewne zagrożenia, dlatego kluczowe jest, aby strażacy byli przygotowani do skutecznego działania w każdej sytuacji.

    Autobusy elektryczne stają się coraz częstszym elementem miejskiego krajobrazu, a ich obecność na ulicach stawia przed służbami ratunkowymi nowe wyzwania. MZK w Opolu posiada obecnie 13 takich pojazdów, z których pierwsze dotarły do miasta w 2022 roku. Szkolenie pracowników i kierowców jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa.

    Łukasz Markiewicz, młodszy ogniomistrz z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Opolu, podkreślił znaczenie znajomości specyfiki autobusów elektrycznych, zwłaszcza w kontekście zagrożeń pożarowych: - Zagrożenie pożarowe zawsze istnieje, dlatego ważne jest, by znać rozmieszczenie baterii i modułów oraz wiedzieć, jak postępować w przypadku pożaru.

    W kontekście bezpieczeństwa związanego z eksploatacją autobusów elektrycznych w Opolu, warto podkreślić, że dotychczas miasto nie doświadczyło poważnych incydentów z ich udziałem. Jak podaje przedstawiciel Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu, flota autobusów elektrycznych jest stosunkowo nowa i mimo, że są to bardzo świeże nabytki, ich bezawaryjność można przypisać nie tylko nowoczesnej technologii, ale również skrupulatnemu szkoleniu pracowników.

    Każdy kierowca obsługujący autobusy elektryczne przeszedł odpowiednie szkolenie, co zapewnia, że są oni przygotowani do działania w przypadku jakiejkolwiek awarii. Podkreśla to, że bezpieczeństwo w Opolu jest traktowane priorytetowo, a potencjalne zagrożenia są minimalizowane dzięki profilaktyce i edukacji. W razie wystąpienia drobnych usterek, pojazdy są odstawiane do zajezdni w celu naprawy, co dodatkowo zapewnia ich niezawodność na trasie.

    Zdjęcie (1/15)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-03-18 18:48:40 [31.60.10.*] id:1671119  
    M1974P: Napisał postów [14064], status [VIP] Reputacja
    Daga z Opoli :/ a tak po za tym jak auto elektryczne się zapali to jest kapa bo się musi zamo wypalić :] a taki autobus to będzie z 3x dłużej się grillować i na nic szkolenia.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2024-03-18 20:00:18 [194.29.182.*] id:1671126  
    KK 35947: Napisał postów [3721], status [VIP] Reputacja
    Nic tylko zepchnąć do Odry :)
    2024-03-18 19:58:37 [194.29.183.*] id:1671125  
    ombre: Napisał postów [20142], status [VIP] Reputacja
    Jak przyjdzie co do czego to do takiego autobusu przyjedzie 10 wozów strażackich i strażacy będą stali i drapali się po kaskach.

    Nick:
    Treść: