- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2693
- Dodano: 2024-03-23 / 16:30
- Komentarzy: 5
Nagroda za wiek. Świadczenie honorowe dla stulatków robi wrażenie
Już 68 osób otrzymuje z opolskiego ZUS świadczenie honorowe. Do tego specjalnego dodatku uprawnione są osoby, które ukończyły 100 lat. Dzięki waloryzacji ta specjalna emerytura wzrosła o kilkaset złotych.
Dodatkowa emerytura należy się osobom z co najmniej setką przeżytych lat. Obecnie w województwie opolskim takim osiągnięciem może się cieszyć 57 pań oraz 11 mężczyzn.
Z każdym rokiem uprawnionych do "emerytury za wiek" przybywa. Dla porównania jesienią minionego roku ze specjalnego świadczenia z opolskiego ZUS cieszyły się 58 osoby.
- Po tegorocznej waloryzacji świadczeń emerytura honorowa dla stulatków, przez najbliższe miesiące będzie przyznawana w wysokości 6246,13 złotych brutto. Taka stawka będzie obowiązywać do końca lutego przyszłego roku, a raz przyznana kwota jest stała i jest wypłacana do końca życia. Aktualnie świadczenie honorowe opolski ZUS wypłaca 68 długowiecznym seniorom - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W poprzednim okresie świadczeniowym czyli między marcem 2023 r. a lutym br., każdemu uprawnionemu ZUS przyznawał 5540,25 zł brutto miesięcznie bonusowej emerytury. Obecna premia za wiek jest wyceniona na 6246,13 złotych brutto. Zatem stawka tego dodatku wzrosła o ponad 700 zł.
Wysokość specjalnego świadczenia dla stulatków od lat rośnie. Jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia przez przyszłego beneficjenta setnych urodzin. Stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.
Na Opolszczyźnie większość - aż 57 - pobierających świadczenie honorowe to kobiety. Najwięcej stulatków mieszka w Opolu i powiecie opolskim, to łącznie 18 osób. Aż 13 reprezentantów ma powiat nyski. Po 6 odbiorców specjalnej gratyfikacji mieszka w powiatach brzeskim i kędzierzyńsko-kozielskim. W powiatach prudnickim, głubczyckim
i namysłowskim świadczenie honorowe otrzymuje po 4 osoby.
Żeby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Wniosek może oczywiście złożyć upoważniona do tego osoba, najczęściej członek najbliższej rodziny. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w obecności pracownika ZUS w jakiejkolwiek placówce Zakładu.
Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie, której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Dzięki Donaldowi to do 100 będziemy pracować a nie emeryturę pobierać.