• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1149
    • Dodano: 2024-03-25 / 11:30
    • Komentarzy: 0

    Wybory samorządowe. Co zrobić, by głosować w miejscu zamieszkania

    (Fot. Archiwum)

    7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Co zrobić, by głosować w miejscu zamieszkania?

    Dlaczego warto głosować w wyborach samorządowych?


    Wybory samorządowe są istotnym narzędziem demokracji, które umożliwia decydowanie i kształtowanie społeczności, w której żyjemy. To właśnie decyzje podejmowane na poziomie samorządowym mają bezpośredni wpływ na jakość życia w danej społeczności. W wyborach samorządowych wybieramy przedstawicieli, którzy najlepiej reprezentują nasze interesy i potrzeby na poziomie lokalnym.

    Samorządowcy mają bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia codziennego mieszkańców, takich jak edukacja, zdrowie, infrastruktura drogowa, transport publiczny, środowisko czy kultura.
    Jak zagłosować w miejscu zamieszkania

    Pamiętaj! W wyborach samorządowych nie możesz jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie możesz też pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Co musisz zatem zrobić, by móc głosować w miejscu zamieszkania i realnie kształtować miejsce, w którym żyjesz?

    Możesz skorzystać z e-usługi Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW. Co istotne - zrobisz to przez internet na portalu gov.pl. Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały - złóż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania.

    - Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym - tłumaczy sekretarz stanu, Michał Gramatyka.

    Sprawdź, co jeszcze możesz załatwić online w nadchodzących wyborach:

    -Sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców: Na portalu gov.pl a także w aplikacji mObywatel.

    - Zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika

    - Zgłosić, że chcesz głosować korespondencyjnie

    By skorzystać z wyżej wymienionych e-usług, przyda ci się profil zaufany. Nie masz jeszcze profilu zaufanego?

    Sprawdź, jak łatwo go zdobyć:

    Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę: pz.gov.pl/pz/index i kliknij na pole Zarejestruj się w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany

    A można to zrobić na cztery sposoby:

    - Za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

    - Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.

    - Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

    - Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku - potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

    Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz - proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ - znajdziecie na GOV.pl.

    Potrzebujesz pomocy?

    Pomimo instrukcji, coś się nie udało? Nie szkodzi! Skontaktuj się z centrum pomocy:

    Zadzwoń: + 48 (42) 253 54 50 - pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 18:00.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".