- Wyświetleń: 20207
- Dodano: 2024-03-27 / 19:30
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Sprawa o zasiedzenie nieruchomości - jak wygląda postępowanie?
Zasiedzenie nieruchomości stanowi jeden z bardziej interesujących tematów w prawie nieruchomości. Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem i jakie przesłanki należy spełnić? Wiele zależy od indywidualnych czynników i tego, w jakiej wierze nastąpiło zasiedzenie. W jaki sposób i gdzie powinno złożyć się niezbędną dokumentację w takim przypadku? Jak przebiega samo postępowanie? Wsparcie specjalistów, takich jak zespół Kancelarii Adwokackiej Pawła Figzała w Opolu, może okazać się niezbędnym w sprawie o zasiedzenie nieruchomości. Sprawdź, jak zadbać o własne interesy i zasoby!
Co oznacza zasiedzenie nieruchomości?
Zasiedzenie stanowi jedną z możliwości nabycia własności, zarówno nieruchomości (m.in. działki, lokale), jak i ruchomości (np. pojazdy mechaniczne), która jest czynnością legalną i nieodpłatną. Jak to możliwe? Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy mamy do czynienia z posiadaniem samoistnym przez określony w prawie okres zasiedzenia. W przypadku zasiedzenia w dobrej wierze musi minąć nieprzerwanie 20 lat, a w złej wierze - 30 lat (zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego). Tym, co warto podkreślić, jest kwestia formalności. Nieruchomość może być zarządzania zarówno na podstawie prawa własności lub w wyniku zawartej umowy, ale jednocześnie nie stanowi warunku koniecznego. Istnieją przypadki władania, np. gruntem bez posiadania oficjalnego tytułu prawnego.
Wniosek o zasiedzenie - kto i jak może go złożyć?
Za posiadacza samoistnego uważa się osobę, która uważa się za właściciela danej nieruchomości, zarządza nią (w tym również np. płaci podatki) i jest nim z perspektywy otoczenia i instytucji. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której władanie nieruchomością odbywa się na podstawie umowy, to nazywa się to wówczas posiadaniem niesamoistnym, które może przekształcić się w samoistne, np. jeśli upłynięciu czasu dzierżawy dana przestrzeń nie zostaje w żaden sposób oddana formalnemu właścicielowi.
Pierwszym krokiem do uzyskania nieruchomości przez zasiedzenie jest spełnienie odpowiednich formalności i założenie dokumentów. We wniosku kierowanym do właściwego sądu rejonowego powinny znaleźć się informacje, takie jak:
• wskazanie wszystkich zainteresowanych osób (w tym wnioskodawcy i pozostałych uczestników postępowania);
• dokładny opis nieruchomości, której dotyczy cała sprawa;
• uzasadnić żądania i wskazać potwierdzające je dowody.
Warto dodać, że konieczne jest również złożenie opłaty w wysokości 2000 zł od wniosku. W przypadku, jeśli pobranie tej kwoty od wnioskodawcy sprawiłoby, że on i jego rodzina ponieśli znaczący uszczerbek w ramach kosztów utrzymania, to wówczas zostaje z tego obowiązku zwolniony. Co więcej, w przypadku wygrania sprawy należy przygotować się na zapłatę podatku od zasiedzenia.
Jak przebiega postępowanie o zasiedzenie?
Ze względu na to, że wniosek o zasiedzenie nieruchomości składa się do sądu rejonowego, to właśnie on rozpatruje sprawę. W trakcie postępowania analizowane są wszystkie załączone do akt dokumenty, do których uczestnicy mają okazję się wówczas odnieść i ustosunkować. W toku sprawy odbywają się również przesłuchania powołanych świadków. Postępowanie kończy się wydaniem przez sąd postanowienie, w którym orzeka, czy doszło do nabycia danej nieruchomości w wyniku zasiedzenia. Długość trwania sprawy zależy przede wszystkim od stopnia jej skomplikowania.
Czy warto korzystać z pomocy adwokata w sprawie o zasiedzenie nieruchomości?
Choć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, takich jak Kancelaria Adwokacka Paweł Figzał w Opolu stanowi dodatkowy koszt, to może okazać się kluczowe dla uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia. Bardzo często przegranie tego typu sprawy wiąże się z koniecznością zwroty opłat, które poniosła druga strona. Z tego powodu warto zadbać o staranne przygotowanie wniosku, argumentacji i strategii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.