- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1569
- Dodano: 2024-03-31 / 15:00
- Komentarzy: 3
Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i zaoszczędzić?
Nikt z nas nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy, a wysokie opłaty za energię elektryczną potrafią niemiło zaskoczyć. Warto jednak zastanowić się, czy wynikają one z ceny energii elektrycznej, czy też z nieświadomego zwiększania rachunków przez nas samych.
Pozostawienie włączonych kilku urządzeń jednocześnie np. odkurzacza, radia czy komputera to jeden z wielu przykładów niepotrzebnego zużycia energii. Dla naszych rachunków nie pozostaje bez znaczenia również zostawianie włączonych sprzętów, z których w danej chwili nie korzystamy np. włączonego telewizora lub komputera przez cały dzień, pomimo że na obejrzenie programu lub przejrzenie e-maili poświęcamy do kilku godzin. Również pozostawienie zapalonego światła w pomieszczeniach, gdzie akurat nie przebywamy, generuje dodatkowe zużycie energii elektrycznej. Przykładów można by podać wiele, w każdym jednak przypadku wykorzystujemy kilowatogodziny, które zwiększają nasze rachunki.
Co zatem zrobić, żeby rachunki były mniejsze ? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
Zmiana przyzwyczajeń
Ważne jest umiejętne korzystanie ze sprzętów, które już posiadamy. Poniżej podstawowe zasady eksploatacji domowych urządzeń, pozwalające zmniejszyć ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej.
Kuchnia
Płyta ceramiczna. Do gotowania na takich płytach warto używać naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty, zużywają do 50% energii elektrycznej więcej. W przypadku potraw, wymagających długiego gotowania, korzystne jest ustawienie maksymalnej mocy palnika, po czym zmniejszenie do poziomu, który pozwoli podtrzymywać dalsze gotowanie w temperaturze 100ºC.
Płyta indukcyjna. Dużą stratą energii elektrycznej jest gotowanie zamrożonych produktów. Zanim włożymy jedzenie do garnka, powinniśmy dokładnie je rozmrozić. Dzięki temu nie marnujemy energii w trakcie gotowania.
Piekarnik elektryczny. Do zaoszczędzenia energii elektrycznej może przyczynić się piekarnik z termoobiegiem, który nagrzewa się dużo szybciej niż piekarnik bez niego. Nie powinno się otwierać drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia, gdyż powoduje to dużą utratę ciepła. Warto wyłączyć piekarnik 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku będzie się utrzymywać.
Lodówko-zamrażarka. Nie powinno się stawiać lodówki w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło. Nie korzystne jest również wkładanie gorących produktów do lodówki. Warto poczekać aż osiągną temperaturę pokojową, inaczej chłodziarka zużyje do trzech razy więcej prądu na ich ochłodzenie. Przy produktach głęboko zamrożonych, które chcemy przygotować do spożycia, dobrze jest je rozmrozić, przekładając na dzień przed przygotowaniem do spożycia z zamrażarki do lodówki. Pozwoli to zaoszczędzić energię potrzebną nie tylko do chłodzenia lodówki, ale i do dalszego gotowania produktów.
Zmywarka. Dzięki zmywarce oszczędzasz zarówno energię elektryczną, jak i wodę. Zmywarka zużywa co najmniej 2 razy mniej ciepłej wody niż przy myciu ręcznym. Dodatkowo zmywarkę można zaprogramować na pracę w czasie, gdy energia jest tańsza (warunkiem jest korzystanie z taryfy G12).
Łazienka
Pralka. W ramach oszczędności warto zaprogramować pralkę na pracę w czasie, gdy energia jest tańsza (warunkiem jest korzystanie z taryfy G12). Oszczędzamy, również piorąc przy pełnym bębnie. Pranie dwa razy z bębnem zapełnionym do połowy to dwukrotne zużycie prądu. Ponadto w przypadku pralki duża część energii poświęcona jest na podgrzanie wody, zatem zużycie prądu będzie mniejsze przy niższej temperaturze prania.
Pokój
Telewizor i sprzęt audio-video. Pobór energii elektrycznej zależy od technologii, na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe. Należy pamiętać o wyłączeniu telewizora i sprzętu nagłaśniającego z sieci zamiast pozostawiania ich w stanie "czuwania". Dioda świecąca się na urządzeniu świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierana jest energia.
Komputer. Jeśli przerwa w pracy komputera ma trwać dłużej niż kwadrans dobrze go wyłączyć. Wyłączenie i ponowne włączenie komputera zużyją mniej energii, niż gdyby komputer cały czas pracował. Drukarkę należy włączać dopiero przed jej użytkowaniem. Warto również pamiętać, że drukarka atramentowa jest kilkukrotnie bardziej oszczędna pod kątem energii elektrycznej niż laserowa.
Oświetlenie.
Jeśli to możliwe, zamiast oświetlać dom, można lepiej wykorzystać światło naturalne. Jest zdrowsze dla oczu i nic nie kosztuje. Należy również pamiętać o odpowiednim wykorzystaniu naturalnego światła np. przez malowanie ścian na jasne kolory i używaniu dużych luster. Ponadto warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Zużywają one nawet 5-krotnie mniej energii. I najważniejsza, a zarazem najprostsza zasada-nieużywane oświetlenie należy wyłączać.
Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne. Korzystając z ogrzewania elektrycznego, należy przede wszystkim zastanowić się nad zmianą taryfy z G11 na G12 i wykorzystywaniu do ogrzewania tańszej energii pobieranej nocą.
Grzejniki elektryczne. Ponieważ używa się ich najczęściej w pomieszczeniach typu łazienka czy suszarnia, należy pamiętać o ich włączaniu na krótko przed skorzystaniem z danego pomieszczenia.
Wyposażenie swojego gospodarstwa domowego w energooszczędne urządzenia elektryczne
Warto zastanowić się już na etapie decyzji o kupnie danego sprzętu, jaka jest jego efektywność energetyczna. Nie powinniśmy kupować urządzeń o niskiej efektywności energetycznej, gdyż ich użytkowanie wiąże się z dużo wyższym zużyciem energii elektrycznej przez cały okres użytkowania danego urządzenia.
Warto inwestować w energooszczędny sprzęt. Model A potrzebuje o 15 proc. więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40 proc. więcej niż A++. Koszt zakupu urządzeń energooszczędnych nie jest dużo wyższy od tych o gorszej klasie.
Zmiana taryfy energii elektrycznej
Dużą oszczędnością może być zmiana taryfy na taką, która jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb. Do wyboru jest taryfa jednostrefowa, w której przez całą dobę naliczana jest jednakowa stawka za energię elektryczną. Ta propozycja jest korzystna dla osób zużywających dużo energii w godzinach szczytu. Inną dostępną taryfą jest dwustrefowa (G12), w której opłaty za prąd są niższe w nocy, we wczesnych godzinach popołudniowych oraz w weekendy. Taryfa ta jest dobrą propozycją dla osób, które mają ogrzewanie na prąd, zwłaszcza jak mogą zaprogramować piece na konkretne tańsze godziny. Tańsza energia elektryczna w weekendy to również interesująca oferta dla osób zostawiających prace domowe na dni wolne od pracy.
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej
Od lipca 2007 roku wszyscy odbiorcy mogą korzystać z prawa do zmiany sprzedawcy energii. Płacąc rachunek za energię elektryczną, płacimy za dwie usługi: za energię elektryczną oraz jego dostawę. Obecnie role dystrybutora i sprzedawcy energii zostały rozdzielone i z każdym z nich można podpisać oddzielną umowę. Dystrybutora nie można zmienić, ponieważ jest on zazwyczaj właścicielem sieci, przez którą dostarczana jest energia elektryczna i jest przypisany do danego obszaru. Jednak sprzedawcę możemy wybierać spośród wielu aktywnie działających firm. Strona www.maszwybor.ure.gov.pl pomoże w porównaniu ofert i decyzji, który sprzedawca energii elektrycznej jest dla nas najkorzystniejszy.
Wprowadzenie planu oszczędzania energii elektrycznej nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych ani wielkich zmian. Wystarczy wybierać sprzęt o wysokiej efektywności energetycznej i co ważniejsze nauczyć się racjonalnego użytkowania urządzeń elektrycznych.
źródło: www.ure.gov.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP]
Po pierwsze primo, trza być Debilem ,żeby płacić za prąd, ogrzewanie..