- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1331
- Dodano: 2024-04-03 / 15:01
- Komentarzy: 8
Trzecia Droga chce spółdzielni energetycznych dla Opola
Dziś o godz. 10.15 pod Ratuszem Miejskim kandydaci do Rady Miasta i Sejmiku Wojewódzkiego z ugrupowania Trzeciej Drogi zorganizowali konferencję prasową, podczas której gościem specjalnym był Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdrój.
Kilka dni przed wyborami przedstawiciele Trzeciej Drogi zaproponowali pomysł na stworzenie samowystarczalności Opola pod względem produkcji prądu. Tak samo jak wygląda, to dziś w Lądku-Zdrój. Jest to gmina licząca zaledwie 8 tysięcy mieszkańców, a jako pierwsza w Polsce stała się samowystarczalną gminą w tworzeniu prądu.
- Mam nadzieję, że Województwo Opolskie i Zarząd Województwa Opolskiego weźmie sobie bardzo do serca etap transformacji energetycznej, który nadchodzi do nas z Europy. Idzie 120 miliardów złotych, z czego dwa miliardy są przeznaczone na spółdzielnie energetyczne. Dlaczego na nie? Bo one wytwarzają prąd do własnych potrzeb. Nie ma tutaj systemu, że kupujemy drogo i sprzedajemy tanio, natomiast wytwarzamy prąd na własne potrzeby.
W przypadku samorządów, szkoła, ratusze, szpitale pracują w ciągu dnia wytwarzają około 90% zasobów prądu, Dlatego ten model jest taki atrakcyjny w całej Europie. Od 1 stycznia jesteśmy pierwszą gminą, która nie kupuje prądu. - mówi Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdrój.
Otworzenie spółdzielni energetycznej nie różni się niczym od otworzenia spółdzielni mieszkaniowej, czy rolniczej. Członkowie spółdzielni energetycznej również muszą określić statut. Jedyną różnicą pomiędzy spółdzielnią energetyczną, a mieszkaniową, czy rolniczą jest to, że spółdzielnia energetyczna nie jest nastawiona na zysk finansowy.
Lądek-Zdrój musiał pozyskać pożyczkę z Unii Europejskiej na 0,5% i miesięczna rata wynosi 17 tysięcy złotych.
Jak na razie gmina posiada fermę o mocy jednego megawatów, co w zupełności zaspokaja potrzeby całej gminy. Jednakże burmistrz Lądka-Zdrój poinformował, że są w trakcie dobudowy fermy energetycznej o dodatkowej mocy 9 megawatów.
Opole miałoby wziąć przykład z Lądka-Zdrój. Spółdzielnia energetyczna, to bez wątpienia coś nowego, przełomowego dla polskiej gospodarki. Czy pomysł dojdzie do realizacji, jeśli przedstawiciele Trzeciej Drogi, a zarazem pomysłodawcy stworzenia samowystarczalnej gminy w naszym regionie wygrają wybory?
Przekonamy się o tym już niedługo, gdyż wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Do momentu, aż społeczeństwo stanie przed urnami wyborczymi pozostały tylko 4 dni.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Koryto plus...