- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2426
- Dodano: 2024-04-05 / 21:40
- Komentarzy: 5
Jak głosować w wyborach samorządowych?
W wyborach samorządowych ważnym głosem jest karta, na której wstawiono znak "x" przy nazwisku jednego kandydata. Głosem nieważnym jest natomiast, co do zasady, brak wskazania jakiegokolwiek kandydata, ale też wybór więcej niż jednego nazwiska. Wyjaśniamy krok po kroku jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.
Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00. Głosowanie w obwodach odrębnych utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych może zostać zakończone najwcześniej o godzinie 18.00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców w danym obwodzie, oddadzą swój głos.
W wyborach samorządowych głos oddajemy wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania, po sprawdzeniu czy zostaliśmy ujęci w stałym obwodzie do głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców (za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych).
W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, nie można oddać głosu w innym miejscu. Nie można zatem pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Nie można też głosować za granicą lub na statkach.
Jak znaleźć lokal do głosowania?
Może się zdarzyć, że obwodowa komisja wyborcza zmieniła swoją siedzibę. Adres właściwego lokalu wyborczego znajdziemy m.in. na tablicy ogłoszeń w gminie, słupach ogłoszeniowych, w aplikacji MObywatel w usłudze Wybory lub wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych PKW.
Jakie dokumenty są potrzebne do głosowania?
Idąc do lokalu wyborczego, trzeba zabrać dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy - precyzuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Można też wylegitymować się dowodem osobistym w aplikacji mObywatel (można z niej skorzystać także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu). W każdym z lokali wyborczych udostępniane będą długopisy. Można wziąć jednak swój długopis.
Nie ma przeszkód prawnych, aby wyborca nawet cztery razy pojawił się w dniu wyborów w lokalu wyborczym i osobno głosował w wyborach na wójta, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku.
Czy można dopisać się do spisu wyborców w dniu wyborów?
Tylko w wyjątkowych przypadkach. W dniu wyborów, obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:
- zostali pominięci w spisie wyborców, jeżeli urząd gminy potwierdzi, że pominięcie w spisie jest wynikiem omyłki,
- zostali skreśleni ze spisu wyborców dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów,
- chcą głosować w obwodzie utworzonym w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.
Źródło: www.prawo.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
toomy: Napisał postów [607], status [maniak]
Najważniejsze to nie głosować na pisowską katokomune.