- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 9388
- Dodano: 2024-04-11 / 09:00
- Komentarzy: 4
Zabytkowy park w Pokoju zaprasza na spacery
Po sześciu latach rewitalizacji zabytkowy Park w Pokoju ponownie urzeka swoim urokiem.
Park w Pokoju jest jednym z największych parków w województwie opolskim, a jego historia sięga XVIII wieku. Rewitalizacja objęła aż 20 hektarów i została zrealizowana przede wszystkim dzięki współfinansowaniu z unijnych funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Odtworzono ogród francuski i w części park angielski, ścieżki oraz oranżerię. Odnowiono również popiersia i parkowe pomniki, w tym słynnego Śpiącego Lwa. Powstał również amfiteatr oraz dwa nowe budynki, w których prowadzone będą zajęcia ekologiczne i przyrodnicze.
- To wspaniały moment, bo oddajemy zrewitalizowany obiekt mieszkańcom gminy oraz regionu opolskiego jako piękne i ciekawe miejsce - rozpoczęła uroczyste otwarcie Barbara Zając, wójt gminy Pokój. - Zrealizowaliśmy w parku 11 projektów, z czego 10 ze środków unijnych i jeden rządowy. Łączna wartość opiewa na kwotę 34 milionów zł. 29 milionów to środki zewnętrzne, natomiast 5 milionów było z budżetu gminy. Realizowaliśmy to zadanie przez 6 lat - podsumowała.
Marszałek województwa Andrzej Buła podkreślał, że realizacja takiej liczby projektów to wielki wyczyn. - Należy dodać, że każdy z tych projektów był partnerski. Duża inwestycja, bardzo skomplikowana, ponieważ zarówno bioróżnorodność, jak i ochrona dziedzictwa zabytkowego nie ułatwiała pracy, gdyż projekt musiał być zrobiony zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Uważam, że ta część województwa nabiera nowego charakteru i nowej jakości. Chciałbym, żebyśmy wszyscy potrafili zapraszać innych do odwiedzania tego miejsca i korzystania z jego uroków. Jeżeli dodamy do tego jeszcze Błękitną Stobrawską Wstęgę jako sieć ścieżek rowerowych, to robi się nam tu "produkt" turystyczny dla wszystkich mieszkańców Opolszczyzny i nie tylko - mówił marszałek.
Przewodniczący stowarzyszenia Pokój, a zarazem radny województwa Hubert Kołodziej cieszył się, że przełomu w historii parku dokonało dwoje liderów - gminny, czyli pani wójt regionalny, czyli marszałek. - Od ponad 70 lat jesteśmy po wojnie i park przez te dziesięciolecia niestety niszczał. Park na 193 hektarach to wspaniałe dziedzictwo nie tylko naszego regionu, ale i Europy. Aż dokonał się istotny przełom. Mam nadzieję, że będzie on kontynuowany, ponieważ znajdujemy się w jedynej miejscowości w Europie, która nazywa się Pokój. Ogromnie cieszy mnie to, że nie tylko turyści krajowi, ale również zagraniczni docierają do tego miejsca - mówił Hubert Kołodziej.
- Do niedawna o Pokoju mówiłem jako o utraconym raju Würtembergów - mówił z kolei Ryszard Wilczyński, były wojewoda opolski, a teraz pełnomocnik programu odnowy wsi opolskiej. - Teraz będę o nim mówił jako o odzyskanym dlatego, że to projekt o takiej skali, iż powinien predysponować do ubiegania się o laur w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Jednocześnie jest to jeden z najpiękniejszych przykładów rewitalizacji zespołów parkowych w Polsce. Myślę, że Pokój dzięki temu projektowi zabłyśnie na mapie Polski jako ogromna atrakcja turystyczna i ten park będzie lokomotywą napędową koncepcji stobrawskiej strefy rekreacji, turystyki oraz rehabilitacji - przekonywał Ryszard Wilczyński.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3721], status [VIP]
No park robi wrażenie i w przeciągu kilkunastu miesięcy zmienił się nie do poznania,szkoda tylko że aby do niego dojechać od strony Opola trzeba wynająć transporter na gąsienicach żeby za Kup nie zostawić kół w dziurach...