- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2889
- Dodano: 2024-04-12 / 19:52
- Komentarzy: 14
Sejm zagłosował w sprawie aborcji. Jakie wyniki?
W Sejmie odbyło się głosowanie nad czterema projektami ustaw regulujących kwestię aborcji w Polsce. Projekty zostały przedłożone przez różne ugrupowania polityczne: dwa projekty od Lewicy (jeden dekryminalizujący aborcję, drugi liberalizujący prawo do przerywania ciąży), jeden od Koalicji Obywatelskiej (liberalizujący aborcję) oraz jeden od partii Trzecia Droga (postulujący powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego). Wszystkie projekty uniknęły odrzucenia na wstępnym etapie i zostaną teraz skierowane do dalszej analizy przez nadzwyczajną komisję ds. aborcji.
Skład Nadzwyczajnej Komisji ds. Aborcji
Komisja będzie liczyć 27 członków, przydzielonych według parytetów partyjnych. Najwięcej przedstawicieli będzie miało Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - 11, Koalicja Obywatelska (KO) - 9, a mniejsze ugrupowania takie jak Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) i Lewica będą miały po 2 przedstawicieli. Konfederacja zyskała jedno miejsce w komisji.
Debata w Sejmie
Debata, która odbyła się w Sejmie w czwartek, była pełna emocji. Posłowie Lewicy zaprezentowali plakat odnoszący się do "aborcyjnego długu" Polski, podczas gdy Dariusz Matecki z Suwerennej Polski wykorzystał wizualizację płodu w 10. tygodniu ciąży, podkreślając swoje stanowisko pro-life. Dyskusje te odzwierciedlają głęboki podział w polskim społeczeństwie oraz w parlamencie na temat praw aborcyjnych.
Tło Prawne i Społeczne
Debata na temat aborcji w Polsce jest wynikiem zmiany prawnej, która nastąpiła po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Orzeczenie to wykluczyło możliwość przerywania ciąży na podstawie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby, co było wcześniej dozwolone i znane jako "kompromis aborcyjny". Zmiana ta wywołała szerokie protesty w całym kraju, znanie jako "Czarne Protesty", podkreślając społeczne napięcia wokół tej kwestii.
Dalsze Kierunki
Decyzje podjęte przez Sejm w tej sprawie będą miały długotrwałe konsekwencje zarówno dla polityki, jak i dla społecznego postrzegania praw kobiet w Polsce. Komisja ds. aborcji będzie teraz pracować nad dalszą analizą i ewentualnymi poprawkami do projektów, co zapewne będzie kontynuowane w nadchodzących miesiącach.
Zobacz także: Kobiety boją się zachodzić w ciąże. Lewica skanuje opolskie porodówki
Galeria:
Ogólnopolski Strajk Kobiet - Opole
Ogólnopolski Strajk Kobiet - Opole
Strajk Kobiet w Opolu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20146], status [VIP]
No i po co się tym jaracie?Przecież wiadomo że Anżej nic nie podpisze.