- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 3457
- Dodano: 2024-04-16 / 12:23
- Komentarzy: 3
Dawid Rzitka z Opola ponownie w finale prestiżowego konkursu
Młody naukowiec, Dawid Rzitka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimiera Gzowskiego w Opolu odniósł wielki sukces w Półfinale Konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Jego projekt oparty na bambusie jako alternatywnym źródle energii, zachwycił eksperckie jury. W październiku uczeń weźmie udział w ogólnopolskim Finale E, podczas Gdynia Explory Week.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 13 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku, drugi etap Konkursu odbył się 8-11 kwietnia, w formie spotkań online z jurorami -naukowcami i ekspertami innowacyjnych firm.
Tegoroczony Półfinał Konkursu Explory był wyjątkowy - nie tylko dlatego, że po raz pierwszy w historii wszyscy zakwalifikowani spotkali się z jurorami w ramach jednego, tygodniowego wydarzenia, ale także ze względu na poziom projektów. Młodzi innowatorzy pokazali niezwykłą determinację w dążeniu do celu. Z dumą obserwujemy jak Konkurs Explory staje się dla nich motywacją do rozwoju, przełamywania barier i pokazywania coraz więcej - mówi
Ewelina Górska-Bolesta, Koordynatorka Konkursu Explory.
W tym roku, do Konkursu Explory zgłoszono ponad 300 projektów, z czego do Połfinału zakwalifikowało się 161 podzielonych na kategorie człowiek, technologia, środowisko i społeczeństwo. 39 jurorów wybrało projekty wyróżniające się innowacyjnością, dobrą analizą konkurencji, zaawansowaniem badań i użytecznością publiczną. Wśród zakwalifikowanych do finału znalazł się opolanin, uczący się w Centrum Kształcenia Zawodowego, pod naukową opieką Pawła Prochery. Dawid Rzitka w swoim projekcie eksploruje potencjał bambusa jako zrównoważowanego źródła energii w Polsce. Według chemicznych i technicznych badań rośliny, bambusowy pellet może efektywnie konkurować z tradycyjnymi paliwami, oferując niskie emisje i zrównoważony wzrost. Dawid pracuje nad domowym i przemysłowym zastosowaniem bambusowego peletu. Młody naukowiec reprezentował już Opole w prestiżowym konkursie, w poprzednim roku. Wtedy, wraz z kolegą, poszukiwał innych form wykorzystania odpadów.
W wielkim finale Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych, nagrody specjalne, wsparcie merytoryczne oraz akredytację na najważniejszy na świecie, międzynarodowy konkurs Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych. Sukces w Explory otwiera drzwi do dalszej kariery. Laureaci edycji 2023 już w maju reprezentować będą reprezentować Polskę w Los Angeles, inni laureaci dzięki wsparciu kontynuują swoje badania, patentują i komercjalizują wynalazki oraz dołącząją do rodziny Explory jako mentorzy, inspiratorzy dla kolejnych uczestników. Być może do tego grona wkrótce dołączy Dawid Rzitka?
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Ale Bambus