• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 552
    • Dodano: 2024-04-16 / 19:41
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jaka jest różnica między rolkami korkowymi a podkładem korkowym?

    W ofercie producentów korka znajdują się takie produkty jak podkład korkowy, korek w rolce i gumokorek. Który materiał wybrać do jakiego zastosowania? Poznaj różnice między różnymi rodzajami korka. Kiedy wybrać podkład korkowy, kiedy korek w rolce, a kiedy najlepszym rozwiązaniem będzie korek gumowy?

    Różnice między podkładem korkowym a rolką korkową


    Zarówno podkład korkowy, jak i rolkę korkową można kupić w belach. Materiał, taki jak podkład korkowy korexradom.pl idealnie nadaje się pod podłogi pływające, ponieważ wykazuje mniejszą gęstość niż rolka korkowa tego samego producenta.


    Natomiast rolka korkowa jest materiałem bardziej zbitym, o wyższej gęstości, i używanym do izolacji termicznej i akustycznej. Używa się jej też często do wycinania tablic korkowych lub innych nietypowych zastosowań. Do czego można ich użyć?


    Wiele zastosowań rolek korkowych


    To, co łączy podkład korkowy i rolki korkowe, to naturalne pochodzenie (są pozyskiwane z kory dębu) i niezliczona ilość zastosowań obu materiałów. Oto przykładowe z nich:



    • podkłady i okładziny do mebli (korek jest antystatyczny, więc nie osiada na nim kurz),

    • dekoracyjne ściany i tablice korkowe (do przypinania notatek czy fotografii),

    • ściany w biurach,

    • izolacja w samochodach dostawczych,

    • izolacja przeciw wibracjom do urządzeń AGD, takich jak pralka albo zmywarka,

    • zabezpieczenie termoizolacyjne piekarników gazowych i elektrycznych w kuchni,

    • wyrób dekoracyjnych podkładek pod gorące naczynia,

    • podkład pod dywan, który wytłumia i zabezpiecza przed przesuwaniem się dywanów,

    • maty do ćwiczeń w salach gimnastycznych,

    • materiał dekoracyjny w rzemiośle.


    Izolacja akustyczna i cieplna - główna właściwość korka


    Rolki korkowe zapewniają bardzo dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Absorbują wibracje, redukują dźwięki, dlatego są często wykorzystywane do wyciszania pomieszczeń. Przykładowo do stworzenia tablicy korkowej potrzebna jest rolka o grubości od 6 do 10 mm, która jest wystarczająca do utrzymania pinezki. Do wyboru są rolki korkowe o różnej ziarnistości - drobno-, średnio- i gruboziarniste: https://korexradom.pl/category/rolki-korkowe. Rodzaj ziarnistości nie decyduje o funkcjonalności korka, lecz zapewniają jedynie efekt wizualny.


    Korek gumowy - materiał pod podłogi do izolacji dźwięków uderzeniowych


    Do izolacji podłóg używa się jeszcze jednego materiału - korka gumowego, zwanego również gumokorkiem. Powstaje poprzez połączenie naturalnego korka z granulatem gumowym pod wpływem spoiwa poliuretanowego. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz dużą gęstością, dlatego doskonale izoluje hałasy i tłumi drgania. W domach, lokalach komercyjnych i obiektach sportowych, takich jak sale gimnastyczne, gumokorek jest używany do izolacji różnych rodzajów podłóg, takich jak panele laminowane, drewniane, winylowe. Działa jako warstwa izolacyjna redukująca dźwięki przenoszone między kondygnacjami budynku oraz poprawiająca komfort chodzenia.


    Podsumowując - podkłady korkowe to idealny materiał izolacyjny na podłogi. Do izolacji ścian wykorzystuje się korek w rolkach o wyższej gęstości, natomiast do uszczelniania podłóg, gdzie potrzebna jest podwyższona izolacyjność dźwięków uderzeniowych idealnie sprawdza się korek gumowy.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".