- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1000
- Dodano: 2024-04-18 / 16:30
- Komentarzy: 0
Znamy program nadchodzących 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa"
Dziś o godz. 12 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca program 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". W tym roku będziemy mogli obejrzeć sześć wyłonionych spektakli spośród wielu zgłoszeń. Nie zabraknie powiewu świeżości oraz teatru dla dzieci.
21-26 maja, to w tych dniach odbędą się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne. W ramach czterdziestej ósmej edycji do Opola zjedzie się 200 artystów. Jednak w tym roku Opole będzie gościć wyjątkowego aktora. Aktor, o którym mowa, a właściwie aktorka, to szczupła, wesoła i atrakcyjna suczka "Sójka", która przyjedzie z krakowską ekipą Teatru Ludowego. Sójka od razu podbiła serca komisji artystycznej i zdobyła wyróżnienie.
- Nasza czworonożna koleżanka "Sójka" jest psem niezwykle uzdolnionym i zasługuje na nagrodę. Uważam, że reżyserowi udało się osiągnąć coś niezwykłego. - dodaje przewodniczący komisji artystycznej, Patryk Kencki.
Komisja Artystyczna "Klasyki Żywej" do finału konkursu wybrała sześć spektakli (spośród 60 zgłoszonych), które zawalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego a także o nagrody indywidualne i zespołowe:
1. "Chłopi" według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
2. "Gołoledź" Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
3. "Miłość czysta u kąpieli morskich" Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
4. "Przygody Koziołka Matołka" według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
5. "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
6. "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
Spektakl "Wyzwolenie", ze względów technicznych, nie zostanie pokazany w Opolu - nasi widzowie będą mogli obejrzeć jego nagranie, które zaprezentujemy na dużym ekranie w Modelatorni.
W programie Konfrontacji, oprócz przedstawień konkursowych zaplanowane są wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, wprowadzenia do spektakli i działania edukacyjne, a na zakończenie - koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy, zatytułowany "Piosenki o ludziach z duszą".
Sprzedaż biletów na Konfrontacje Teatralne ruszyła dziś. Całościowa pula wynosi 2000 biletów.
Mimo, że jest to już tradycyjne wydarzenie kulturalne w naszym mieście, to od przyszłego roku forma konfrontacji teatralnych ulegnie powiększeniu oferty programowej dla publiczności.
- Kończy się pewien etap konfrontacji otóż jest to ostatnia edycja, w której będą prezentowane dzieła klasyczne literatury polskiej. Od przyszłego roku poszerzamy program o dzieła literatury europejskiej, jest to o tyle ważne, że komisja będzie miała więcej pracy i budżet organizacyjny znacznie wzrośnie. Jesteśmy w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i mamy takie wsparcie. Natomiast dla mieszkańców opolszczyzny najważniejsze jest to, że nasza oferta programowa znacznie się powiększy. - komentuje dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbert Rakowski.
Do 48. Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pozostały 33 dni.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.