• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1391
    • Dodano: 2024-04-19 / 17:00
    • Komentarzy: 1

    Obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

    (Fot. Woytazz)

    Dziś o godz. 11 pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim odbyły się oficjalne obchody 81. rocznicy powstania.

    Przedstawiciele miasta wraz z lokalnymi historykami oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim. Pod pomnikiem złożono symboliczny wieniec kwiatów oraz znicz.

    Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne na terenie warszawskiego getta, powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta.

    - Dziś jesteśmy tu, aby przypomnieć opolanom o tej rocznicy, o tragedii jaka dotknęła niewinnych ludzi z szaleństwa nacjonalizmu i rasizmu w Europie. Poprzez takie rocznice musimy zapamiętać, aby szanować wszystkich ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnie z nami obchodzą tą jakże ważną rocznicę. - mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

    W tym okresie Armia Krajowa przeprowadziła pod kryptonimem "Akcja Getto" szereg akcji zbrojnych, mających pomóc powstańcom. Planowano wysadzenie muru getta i umożliwienie Żydom ucieczki w kierunku Żoliborza. Trzykrotne, okupione śmiercią żołnierzy AK, próby podejścia pod mur getta i założenia ładunków wybuchowych, nie powiodły się. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie.

    - Niestety, ale z historii uczymy się tego, że niczego się z niej ludzkość nie nauczyła. Doświadczenie tego, co działo się w getcie, gdzie na kilku kilometrach kwadratowych skumulowano około pół miliona ludzi. Byli tam też bohaterowie. Nie zapomnijmy o Januszu Korczaku, który poszedł na śmierć razem z dziećmi. Byli i tacy, którzy chwycili za broń, jak Marek Edelman. - dodaje - powiedział prof. Marek Białokur z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

    Obchody rocznic takich jak ta są bardzo ważne, aby młode pokolenia żyły i dorastały świadome tego, co kiedyś wydarzyło i aby nie powtarzać błędów, które już kiedyś ktoś popełnił. Uczmy się szacunku do siebie nawzajem i nie bądźmy obojętni na krzywdę innych.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-04-20 04:54:03 [173.244.55.*] id:1672113  
    Rickson77: Napisał postów [69], status [rozkręca się] Reputacja
    Pan Prezydent słusznie zauważył, że należy szanować wszystkich ludzi.Chciałbym dodać, że należy też pamiętać, że możemy wcale nie być szanowanymi przez wszystkich ludzi. Czasem ci, których szanujemy planują by wbić nam nóż w plecy. Dlatego ci, którzy szanują siebie wiedzą, że może zajść potrzeba by "zabić" tych, którzy ich nie szanują. Naród Żydowski bardzo dobrze to zrozumiał i wzorowo to praktykuje.Przykładem może być obecne w pelni uzasadnione oczyszczanie strefy gazy ze "zwierząt" (określenie użyte przez Yoavi Gallanta) A czy może być tak, że ci, których obecnie "nie do końca szanujemy" mają już nas za zwierzęta ? I oni akurat mają czym zabijać te zwierzęta i dają znaki, że taki zamiar mają.Jeśli zaufanie do NATO jest brakiem szacunku do siebie, a dokładnie tak moim zdaniem jest, to jak w takim układzie uszanować się Polacy mogą ? Bo Amerykanie tak realnie to nas nie szanują.A my nie powinnysmy na nich za bardzo liczyć. Zatem jak mamy się skutecznie uszanować ? Skutecznie to tak by nie było już więcej tradycyjnej męki Polski...Lub ta męka, jeśli już nie ma od niej odwrotu, była choć troszkę lżejsza.Polecam Wam nad tą kwestią dużo myśleć....

    Nick:
    Treść: