- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2597
- Dodano: 2024-04-23 / 10:04
- Komentarzy: 3
Opolanie aktywnie włączyli się w akcję sprzątania świętując Dzień Ziemi
Mieszkańcy Opola w weekend aktywnie włączyli się w obchody Dnia Ziemi, sprzątając różne części miasta, od ulicy Krakowskiej po ul. Północą, fragment ul. Partyzanckiej, oraz okolice Centrum Sportu.
Starsi i młodsi mieszkańcy włączyli się aktywnie w akcję sprzątania miasta w ramach w obchodów Dnia Ziemi. To inicjatywa Fundacji Zupa w Opolu (której podopieczni także uczestniczyli w akcji), Rady Dzielnicy IX Stare Miasto oraz Zakład Komunalny.
Podczas zaledwie trzech godzin wolontariusze zgromadzili znaczne ilości śmieci, które niestety zdążyły zanieczyścić lokalne tereny. Wśród zebranych odpadów znalazły się butelki szklane i plastikowe, kubki i opakowania z popularnych fast foodów, puszki, słoiki, worki, fragmenty rur, wykładziny PCV, a nawet stare zabawki, fragmenty wersalki i pralki. Całość zapełniła ponad pół kontenera.
- Dobrze, że zgromadzone odpady są już w odpowiednim miejscu - podsumowali organizatorzy wydarzenia.
Akcja sprzątania nie ograniczyła się jedynie do zbierania odpadów. Uczestnicy zasadzili także piękny dąb czerwony, który, jak mają nadzieję, jesienią pięknie się wybarwi. Sadzonkę na tę okazję przekazała Szkółka Konieczko.
Przypomnijmy, że w 2024 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi jest "Planet vs. Plastics" czyli ""Planeta kontra tworzywa sztuczne". Tworzywa sztuczne, mimo swojej użyteczności, stały się jednym z największych wyzwań ekologicznych naszych czasów. Są wszechobecne w każdej sferze życia codziennego - od opakowań pożywienia, przez przedmioty użytku domowego, aż po komponenty elektroniki i części samochodowe. Ich trwałość, niska cena produkcji i wszechstronność sprawiają, że są niemal niezastąpione w wielu dziedzinach przemysłu.
Jednakże ta sama trwałość staje się problemem, gdy chodzi o środowisko naturalne. Tworzywa sztuczne są bardzo trudne do zdegradowania, co oznacza, że mogą zanieczyszczać środowisko przez setki, a nawet tysiące lat. Szacuje się, że każdego roku produkuje się około 300 milionów ton plastiku, a znaczna część z tego trafia do oceanów, gdzie tworzy tzw. "wyspy plastiku".
Problemy związane z plastikiem dotykają nie tylko wód i lądów, ale i życia dzikiej fauny. Zwierzęta morskie, ptaki, a nawet organizmy żyjące w glebie, mogą połykać mikroplastik, co prowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych lub nawet śmierci. Ponadto proces rozkładu tworzyw sztucznych wiąże się z uwalnianiem toksycznych substancji, które mogą zanieczyszczać wodę i glebę, wpływając negatywnie na zdrowie ludzi.
W obliczu tych wyzwań, hasło tegorocznego Dnia Ziemi "Planeta kontra tworzywa sztuczne" ma na celu zwrócenie uwagi na pilną potrzebę ograniczenia używania plastiku, promowanie alternatywnych materiałów oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat recyklingu i odpowiedzialnej konsumpcji. Działania te są niezbędne, aby zapewnić zdrowszą przyszłość dla naszej planety.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Mario-Opole: Napisał postów [1453], status [zrobił/a karierę]
A łukraina posprzątała ten chlew który narobiła nad każdym możliwym zbiornikiem? Nie ważna pogoda - bolko, malina, każde możliwe bajoro oblepione tymi dezerterami na potęgę. Grill, chlańsko, masa petów bo przecież tam 99% ludzi jara fajury i ta ich zasrana cygańska muzyka - syf to rzecz nie odłączna bo z cywilizacją to za dużo wspólnego nie mają