- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 6964
- Dodano: 2024-04-25 / 16:05
- Komentarzy: 0
Zakład Aktywności Zawodowej Fundacji Dom obchodzi 20-lecie działalności
Opole świętuje dwudziestolecie funkcjonowania Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) Fundacji Dom, instytucji, która od lat stawia na rozwój, integrację i odpowiedzialność społeczną, pomagając osobom niepełnosprawnym znaleźć satysfakcję i miejsce na rynku pracy.
ZAZ Fundacji Dom w Opolu nie jest tylko miejscem pracy, ale przestrzenią, gdzie ludzie z niepełnosprawnościami uczą się, rozwijają i tworzą produkty, które zdobią i funkcjonują w życiu codziennym wielu osób. Od warsztatów terapeutycznych do profesjonalnych pracowni, ZAZ jest przykładem tego, jak miejsce może przekształcić się i dostosować do zmieniającego się świata, jednocześnie utrzymując swoją misję i wartości. Celebrując tę okrągłą rocznicę, społeczność ZAZ podkreśla, że ciągłe dążenie do doskonałości i otwarcie na nowe technologie są kluczowe dla dalszego postępu i integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
- Od 20 lat jestem instruktorem w ZAZ-ie. Oczywiście przez lata zmieniały się tutaj osoby niepełnosprawne, niektóre są od początku, inne gdzieś tam odeszły na wolny rynek pracy. Ciągle się rozwijamy. Wdrożyliśmy, oprócz programów graficznych, które cały czas realizujemy, pracę w grafice komputerowej, a także wdrożyliśmy technologię 3D. Większość rzeczy projektujemy albo w 3D, albo robimy rysunki lub robimy to w drewnie. To jest jakby początek cyklu produkcyjnego u nas w zakładzie. Robimy modele, z których powstają formy, albo do ceramiki, albo do odlewania betonu artystycznego - mówi Artur Bogucki, instruktor pracowni poligrafii w ZAZ z 20-letnim doświadczeniem.
Wśród zaproszonych gości obecni byli Państwo Teresa i Kazimierz Jednorogowie, założyciele Fundacji Dom:
- Cieszymy się, że jeszcze za naszego życia rozwija się ten zakład, że nie pozostaje na tym samym poziomie, który zostawiliśmy w 2020 roku, tylko cudownie rozwija się dalej. Sporo pracy, sporo wysiłków trzeba było włożyć w to, żeby w ogóle to miejsce, żeby zakład aktywności zawodowej powstał. Największym wyzwaniem są zwasze pieniądze, zawsze dostawaliśmy za małe środki, zawsze okazywało się, że jeśli już przeszliśmy na system dofinansowań, do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami, to okazywało się, że urzędy tu nie dają nam tych 90 wymaganych, tylko na przykład 84% dotacji, czyli ten niedobór musieliśmy nadrobić swoją pracą, pracą osób niepełnosprawnych wraz z instruktorami. I to nie było proste, ciągle trzeba było liczyć każdy grosz. Musieliśmy sami do wszystkiego dochodzić, a jednocześnie szukać nowości, żeby ta wyprodukowana rzecz spodobała się człowiekowi, który wejdzie do galerii i powie, wow, to jest piękne, nie jest piękne dlatego, że wykonała to osoba z niepełnosprawnością, tylko dlatego, że to jest piękne- podsumowała Teresa Jednoróg.
Pani Ania dzieli się swoją historią, opowiadając z pasją o najbliższych planach:
- Pracuję w ZAZ od początku, to znaczy 20 lat. Zajmuję się szkliwieniem i sprawia mi to przyjemność. Bardzo lubię tę pracę, fascynuje mnie i uspokaja. I w sumie 20 lat minęło jak jeden dzień - mówi Ania Walów, pracownica pracowni ceramicznej. - Teraz w pracowni pracujemy w 8 osób plus instruktorka, obecnie wykonujemy magnesy na zamówienie do Wrocławia i do Żywca.
Dwudziestolecie Zakładu Aktywności Zawodowej Fundacji Dom w Opolu to nie tylko okazja do świętowania, ale również moment refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością instytucji, która od lat tworzy przestrzeń dla rozwoju, akceptacji i profesjonalizmu osób niepełnosprawnych.
Mieczysław Szmajnda, kierownik ZAZ-u mówi o ograniczeniach i aspiracjach:
- Zakład Aktywności Zawodowej może zatrudniać 60 osób i to, co nas ogranicza w tej chwili, to mury tego budynku.
Bardzo chcielibyśmy powiększyć zakład. Osoby, które się starają o pracę, muszą mieć orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym i tutaj też występują ograniczenia. Warto byłoby w ministerstwie popracować nad zmniejszeniem wymagań, aby więcej osób mogło znaleźć zatrudnienie.
Przez te lata, ZAZ ewoluował, rozwijając umiejętności swoich pracowników i oferując produkty, które łączą w sobie piękno i funkcjonalność. To opowieść o ciężkiej pracy, pasji i determinacji, której rezultaty są widoczne i doceniane nie tylko w lokalnej społeczności, ale i poza jej granicami.
Zobacz galerię zdjęć: 20 lat ZAZ Opole
Zdjęcie (1/31)
fot. Daggy
Następne
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.