- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 15380
- Dodano: 2024-05-01 / 10:00
- Komentarzy: 3
Poznajmy bliżej Żmiję zygzakowatą. Rozmowa z Jackiem Boczarem z Nadleśnictwa Opole
W tym roku upalne dni przyszły do nas wyjątkowo szybciej. Wielu z nas ruszy na wycieczki piesze, czy też rowerowe do lasu. Piękno natury i magiczny śpiew ptaków potrafi zrelaksować, jednak czasami możemy spotkać na swojej drodze potencjalne zagrożenie naszego azylu na łonie natury. Mowa tu o Żmii zygzakowatej. Poznajmy ten gatunek węża nieco bliżej.
Żmije występują na terenie całej Polski. Lubią torfowiska, gęste zarośla, w których mogą się ukryć, schronieniem są dla nich szczeliny skalne, korzenie drzew i nory gryzoni. Można je zobaczyć na obrzeżach lasów, wygrzewające się na kamieniach, często też na ścieżce lub drodze. Żywią się drobnymi gryzoniami, zjadają też jaszczurki, pisklęta ptaków i owady.
Aby poznać bliżej Żmiję zygzakowatą, która na co dzień występuje w naszym regionie, porozmawialiśmy z Jackiem Bednarzem pełniącego funkcję rzecznika prasowego Nadleśnictwa Opole.
Żmija zygzakowata. O jakim usposobieniu jest to wąż? Czy jest jadowita? Jeśli tak, to czy jest w stanie zagrozić śmiertelnie ukąszonemu człowiekowi?
- Żmija zygzakowata to wąż o raczej spokojnym usposobieniu, ale jest jadowita. Jej jad może być niebezpieczny dla człowieka, zwłaszcza dla osób uczulonych lub dzieci. W przypadku ukąszenia, w zależności od ilości wstrzykniętego jadu oraz reakcji organizmu, może zagrozić nawet życiu.
Gdzie na terenie Opolszczyzny występują największe żmijowiska? Czy mamy może obszary leśne bez żmij?
- W okolicach Opola żmije mogą występować praktycznie wszędzie. Najczęściej możemy ją spotkać wiosną gdy do wygrzewania się w słońcu wybiera najbardziej wystawione miejsca na działanie promieni słonecznych i bardzo często są to drogi leśne. Latem słońce dociera niemal wszędzie i już ciężej ją spotkać.
Jeśli spotkamy na swojej drodze żmije, jak powinniśmy się zachować?
- W przypadku spotkania żmii na swojej drodze, należy zachować spokój i nie drażnić jej. Warto ustąpić jej drogi, unikać gwałtownych ruchów oraz nie próbować jej łapać czy przeganiać. To człowiek stanowi śmiertelne zagrożenie dla niej i nie wypada by dodatkowo wprowadzać ją w stres. Zróbmy zdjęcie i obejdźmy ją szerokim łukiem ciesząc się z takiego spotkania w trakcie leśnej wędrówki.
Najczęściej ukąszenia nie są w kostkę czy stopę ale w rękę kiedy to w trakcie leśnych wycieczek rzucamy ma trawę plecak, rower czy kask a podczas ich podnoszenia nie zwracamy uwagi na to że wcześniej zaniepokoiliśmy przebywającego tam węża. Ukąszenia zdarzają się także w trakcie zbioru poziomek, które pojawią się za miesiąc czy jagód, na które sezon powinien rozpocząć się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.
Żmija nas ukąsiła. Co należy zrobić w takim momencie? Jakie powinny być nasze pierwsze kroki?
- Jeśli zostaniemy ukąszeni przez żmiję, należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub udać się do najbliższego szpitala. Nie należy próbować wyciskać jadu ani stosować metod takich jak przekładanie lub obkurczanie, które mogą tylko pogorszyć sytuację. Ważne jest aby nie bagatelizować ukąszenia i w przypadku każdego ukąszenia zgłosić się po pomoc. Przez pierwsze 2 godziny możemy nie odczuwać skutków ukąszenia natomiast po ich upłynięciu toksyna może zacząć wpływać boleśnie na nasz organizm.
Czy żmije zygzakowate to jedyne węże żyjące w naszym regionie, czy są jeszcze inne gatunki? Jeśli żmija nie jest jedynym wężem, to jaki gatunek jest największy i najgroźniejszy?
- Żmija zygzakowata nie jest jedynym gatunkiem węży występujących w regionie Opolszczyzny. Inne gatunki to gniewosz plamisty czy zaskroniec zwyczajny. Jeśli chodzi o największego to zaskroniec zwyczajny może być największy w naszym regionie, jednakże nie jest jadowity. Często możemy spotkać go latem pływającego w zbiornikach wodnych. W okolicach Opola możemy też spotkać gniewosza plamistego, który najczęściej jest mylony ze żmiją. Nie jest groźny pomimo swojego wyglądu.
dzie majówka. Wielu ludzi wybierze się na spacery do lasu. Co powinniśmy zabrać ze sobą? (Taki starter pack) a czego nie powinniśmy ze sobą zabierać?
- W trakcie majówki, udając się na spacery do lasu, warto zabrać ze sobą: wodę, przekąski, naładowaną komórkę, ubranie dostosowane do pogody oraz repelent na owady. Pamiętajmy o tym ponieważ w lesie w przypadku zmiany warunków atmosferycznych powrót do auta czy w zadaszone miejsce zajmie nam zdecydowanie więcej czasu niż znalezienie schronienia w mieście.
Z lasu zabieramy ze sobą wspomnienia, zdjęcia i wszystkie rzeczy z którymi się do niego udaliśmy. Dziki, sarny i borsuki nie potrzebują prezentów w postaci pustych butelek, puszek i innych opakowań. W trakcie leśnych wędrówek możemy również trafić na miejsca gdzie trają prace gospodarcze w lesie. Miejsca te są oznaczone i nie możemy tam wchodzić dla naszego bezpieczeństwa. To właśnie tam pozyskiwane jest drewno którego każdy z nas używa każdego dnia ale nie niekoniecznie się nad tym zastanawia.
Na koniec pamiętajmy że ładna pogodoa równa się większemu zagrożeniu pożarowemu w związku z tym ogniska możliwe są tylko w miejsach do tego wyznaczonych. A zatem Czas w las!
Przypominamy, aby podczas wycieczek w lasach zachować kulturę i nie pozostawiać po sobie puszek, pudełek po jedzeniu i innych tego typu przedmiotów. Matka natura obdarzyła nas pięknem lasu, żebyśmy mogli się nim cieszyć i korzystać z jego uroków. Odwdzięczmy się planecie pozostawiając pozostawie porządek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neo: Napisał postów [2104], status [Szycha]
W Turawie pełno.