Rola przewodów wysokonapięciowych w instalacji odgromowej
Każde urządzenie piorunochronne składa się z takich podstawowych elementów: zwody (pionowe i poziome), przewody odprowadzające i elementy uziemienia. Zasadniczo im większe zagęszczenie przewodów, tym efektywniejsza powinna być ochrona przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Systemy przeciwpiorunowe należy jednak konstruować tak, by w razie pojawienia się prądu piorunowego uniknąć pojawiania się przeskoków napięcia np. na elementy konstrukcji, ponieważ mogłoby grozić porażeniem, pożarem albo wybuchem. Fatalnych następstw takich zjawisk z pewnością nikomu nie trzeba ani uświadamiać, ani tłumaczyć.
Metody wyznaczania oraz obliczenia związane z tworzeniem tzw. odstępów separacyjnych zostały dokładnie opisane w normie PN-EN 62305-3: Ochrona odgromowa - Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia. Nie będziemy ich dokładnie przytaczać, trzeba jednak wskazać, że niekiedy pojawiają się okoliczności, w których nie można utworzyć bezpiecznych, zapobiegającym przeskokom dystansów. Nie oznacza to, że nie da się wówczas zaprojektować bezpiecznego i efektywnego piorunochronu.
Przewód wysokonapięciowy to element, którego wykorzystanie dedykowane jest właśnie takim sytuacjom. Stosuje się go z powodzeniem w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej w celu odprowadzania prądu piorunowego; wszędzie tam, gdzie nie można w żaden sposób zapewnić bezpiecznego odstępu izolacyjnego. O funkcjonalności komponentu decyduje przede wszystkim jego specyficzna konstrukcja.
Jak zbudowany jest przewód wysokonapięciowy?
Budowa przewodu wysokonapięciowego nie jest skomplikowana i można w jej przypadku wyróżnić dwie główne warstwy: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Pierwszą tworzy aluminiowa albo miedziana żyła, przez którą transportowany jest prąd. Druga to warstwa izolacyjna; tzw. płaszcz wykonany najczęściej z polietylenu, a więc elementu nieprzewodzącego prądu i zabezpieczającego przed jego przeskokami na sąsiednie elementy. Ponieważ izolacja przewodu ma charakter wysokonapięciowy, to tego typu komponenty można z powodzeniem wykorzystywać w instalacjach kwalifikujących się nawet do I klasy ochrony odgromowej.
Stosując przewody wysokonapięciowe w piorunochronach, warto sięgać po certyfikowane wg PN-EN 62561-8 i sprawdzone komponenty, charakteryzujące się precyzją wykonania i wysoką jakością materiałów. Ich wykorzystanie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności funkcjonowania całego systemu, a co za tym idzie - skutecznej protekcji ludzkiego zdrowia i życia. Takie produkty oferuje np. firma AH Hardt - najbardziej doświadczony producent instalacji odgromowych w Polsce, który na rynku działa już od blisko czterech dekad.