- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1556
- Dodano: 2024-05-07 / 13:41
- Komentarzy: 3
Polski już za nimi. Jak poszło opolskim maturzystom?
Matura 2024 stała się faktem, Dziś o godz. 13 zakończył się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trwał on aż 240 minut i składał się z trzech części - język polski w użyciu, test historycznoliterackie oraz wypracowanie.
Dziś o godz. 9 oficjalnie rozpoczął się pierwszy egzamin pisemny tegorocznej matury. Opolscy uczniowie, tak jak i ich rówieśnicy w całym kraju zmagali się dziś z językiem polskim, przez wielu uwielbiany, ale i też przez wielu maturzystów nielubiany, wręcz wzbudzający lęk.
Co w tym roku znajdowało się na arkuszu maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym?
W tym roku na maturze pojawiły się takie dzieła, jak "Mitologia" Jana Parandowskiego, "Tren X" Jana Kochanowskiego, fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Potopu" Henryka Sienkiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz plakat do przedstawienia "Kordiana" według Juliusza Słowackiego.
Na rozprawce maturzyści mogli dokonać wyboru pomiędzy "buntem i konsekwencjami dla człowieka" oraz "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka".
W obu przypadkach należało odwołać się do lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego lub wybranych kontekstów.
A jaka atmofera panowała wśród opolskich maturzystów zaraz po wyjściu z egzaminu?
- Polski jest dla mnie najgorszy na maturze. Jestem na humanie, ale znacznie pewniej będę czuł się jutro na matematyce. Tam wiele rzeczy można wziąć na logikę, a na polskim jest zbyt wiele utrudnień. - mówi Piotrek, maturzysta z Publicznego Liceum nr 8 w Opolu.
- Spodziewałam się czegoś znacznie bardziej gorszego. Wybrałam "bunt i konsekwencje dla człowieka". Zadanie z kontekstem przyszło mi łatwo, bo byliśmy w szkole do tego przygotowani. Największą trudnością było przypomnienie sobie czasem pewnych kwestii z lektur. Jutro mimo wszystko będzie znacznie łatwiejszy dzień. - komentuje Kasia, maturzystka z LO nr 8 w Opolu.
Egzamin w tym roku wygląda nieco inaczej. Jest dostępny w dwóch formułach: formule 2023 oraz formule 2015. Obowiązują one ze względu na zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w systemie edukacji. Formuła 2015 jest przeznaczona dla uczniów, którzy uczyli się w gimnazjum, zaś formuła 2023 dla uczniów, którzy chodzili już do czteroletniego liceum, czy też pięcioletniego technikum. Większość tegorocznych maturzystów podchodzi do egzaminu w formule 2023.
A już jutro królowa wszystkich nauk - matematyka.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Mario1: Napisał postów [1278], status [zrobił/a karierę]
Już w niedługim czasie być może w przyszłym roku będzie likwidacja matur przez Zjednoczoną Lewicę,gdyż maturzyści są przemęczeni nauką i stresem dzięki temu będą w pełni mogli rozwijać swoje zainteresowania i pasje.