- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1295
- Dodano: 2024-05-16 / 14:36
- Komentarzy: 0
Uczniowie podsumowali ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Angielski najłatwiejszy
Dziś o godzinie 09:00 uczniowie z całej Polski przystąpili do ostatniego z egzaminów ósmoklasisty, którym był sprawdzian z języka obcego nowożytnego. Wielu z nich zmierzyło się z egzaminem z języka angielskiego, który wybrało aż 97,7% uczestników, w tym 75,4% uczniów pochodzących z Ukrainy. Język niemiecki okazał się drugim najpopularniejszym wyborem, z niewielkim udziałem wynoszącym 1,9% ósmoklasistów.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne o godzinie 13:00, co pozwoliło uczniom i ich opiekunom na szczegółowe przeanalizowanie zadań, z którymi przyszło im się zmierzyć. Oprócz angielskiego i niemieckiego, uczniowie mogli wybrać francuski, hiszpański, rosyjski oraz włoski.
Zobacz arkusz z języka angielskiego: CKE
Refleksje uczniów po egzaminach ósmoklasisty: "angielski najłatwiejszy"
Uczniowie szkoły podstawowej nr. 15- Paweł, Hania i Kasia podzielili się swoimi odczuciami i doświadczeniami z ostatnich dni.
Paweł wspomina, że język polski był dla niego najtrudniejszy ze względu na brak czasu i stres związany z pierwszym dniem egzaminów. - Polski był dla mnie najbardziej stresujący. Może dlatego, że to był pierwszy egzamin, ale też zadania wymagały sporo rozważań i analizy- tłumaczył.
Z kolei matematyka, jak zauważył, okazała się być łatwiejsza, co potwierdza jego zamiłowanie do przedmiotu. - Matematykę lubię, planuję iść na rozszerzoną, więc myślę, że poszło mi całkiem nieźle - dodał z uśmiechem.
Angielski, zgodnie z opinią większości uczniów, był najłatwiejszym egzaminem. Kasia, która podzieliła się swoimi przemyśleniami, zauważyła, że obawiała się bardziej trudnego poziomu. - Cały egzamin okazał się bardzo przystępny. Spodziewałam się, że będzie gorzej. Angielski zdecydowanie najłatwiejszy.
Hania, rozmawiając o swoim doświadczeniu, również przyznała, że największe obawy miała przed matematyką, jednak z perspektywy czasu uważa, że egzaminy nie były tak trudne, jak się spodziewała. - Nauczyciele troszkę nas straszyli, ale kiedy zobaczyłam pytania, to aż się zdziwiłam, że to na takim poziomie. Nie było aż tak źle.
Na pytanie o rady dla przyszłych ósmoklasistów, Hania podkreśliła znaczenie systematycznej pracy przez cały rok.
- Nie stresować się za bardzo, ale też systematycznie się przygotowywać. Nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Systematyczna praca od początku roku przynosi najlepsze efekty- dodaje.
Egzaminy ósmoklasisty to ważny etap w edukacji, który może wywołać stres i niepewność. Jednak jak pokazują doświadczenia uczniów, odpowiednie przygotowanie i pozytywne nastawienie mogą znacząco pomóc w przejściu przez ten trudny okres.
Jak liczone są punkty z egzaminu ósmoklasisty?
W procesie rekrutacji do szkół średnich, punkty z egzaminu ósmoklasisty stanowią 50% maksymalnej liczby punktów, które może zdobyć kandydat. Przeliczanie punktów z egzaminu wygląda następująco:
- Za język polski i matematykę: liczba punktów procentowych uzyskanych na egzaminie mnożona jest przez 0,35.
- Za język obcy nowożytny: liczba punktów procentowych mnożona jest przez 0,30.
Punkty za oceny ze świadectwa:
- Ocena celująca - 18 punktów,
- Ocena bardzo dobra - 17 punktów,
- Ocena dobra - 14 punktów,
- Ocena dostateczna - 8 punktów,
- Ocena dopuszczająca - 2 punkty.
Oceny z przedmiotów takich jak język polski, matematyka oraz pierwszy i drugi przedmiot branego pod uwagę w rekrutacji są kluczowe przy przeliczaniu na punkty.
Dodatkowe punkty w rekrutacji:
- Świadectwo z czerwonym paskiem - 7 punktów,
- Wolontariat szkolny - 3 punkty,
- Sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe - od 2 do 10 punktów, w zależności od rangi osiągnięcia.
Wyniki egzaminów ósmoklasisty 2024 poznamy 3 lipca. Uczniowie oraz ich rodzice mogą w tym czasie dokładnie przeanalizować swoje opcje edukacyjne i przygotować się do wyboru przyszłej szkoły średnie
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.