• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1215
    • Dodano: 2024-05-16 / 14:36
    • Komentarzy: 0

    Uczniowie podsumowali ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Angielski najłatwiejszy

    Dziś o godzinie 09:00 uczniowie z całej Polski przystąpili do ostatniego z egzaminów ósmoklasisty, którym był sprawdzian z języka obcego nowożytnego. Wielu z nich zmierzyło się z egzaminem z języka angielskiego, który wybrało aż 97,7% uczestników, w tym 75,4% uczniów pochodzących z Ukrainy. Język niemiecki okazał się drugim najpopularniejszym wyborem, z niewielkim udziałem wynoszącym 1,9% ósmoklasistów.

    Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne o godzinie 13:00, co pozwoliło uczniom i ich opiekunom na szczegółowe przeanalizowanie zadań, z którymi przyszło im się zmierzyć. Oprócz angielskiego i niemieckiego, uczniowie mogli wybrać francuski, hiszpański, rosyjski oraz włoski.

    Zobacz arkusz z języka angielskiego: CKE

    Refleksje uczniów po egzaminach ósmoklasisty: "angielski najłatwiejszy"

    Uczniowie szkoły podstawowej nr. 15- Paweł, Hania i Kasia podzielili się swoimi odczuciami i doświadczeniami z ostatnich dni.

    Paweł wspomina, że język polski był dla niego najtrudniejszy ze względu na brak czasu i stres związany z pierwszym dniem egzaminów. - Polski był dla mnie najbardziej stresujący. Może dlatego, że to był pierwszy egzamin, ale też zadania wymagały sporo rozważań i analizy- tłumaczył.

    Z kolei matematyka, jak zauważył, okazała się być łatwiejsza, co potwierdza jego zamiłowanie do przedmiotu. - Matematykę lubię, planuję iść na rozszerzoną, więc myślę, że poszło mi całkiem nieźle - dodał z uśmiechem.

    Angielski, zgodnie z opinią większości uczniów, był najłatwiejszym egzaminem. Kasia, która podzieliła się swoimi przemyśleniami, zauważyła, że obawiała się bardziej trudnego poziomu. - Cały egzamin okazał się bardzo przystępny. Spodziewałam się, że będzie gorzej. Angielski zdecydowanie najłatwiejszy.

    Hania, rozmawiając o swoim doświadczeniu, również przyznała, że największe obawy miała przed matematyką, jednak z perspektywy czasu uważa, że egzaminy nie były tak trudne, jak się spodziewała. - Nauczyciele troszkę nas straszyli, ale kiedy zobaczyłam pytania, to aż się zdziwiłam, że to na takim poziomie. Nie było aż tak źle.

    Na pytanie o rady dla przyszłych ósmoklasistów, Hania podkreśliła znaczenie systematycznej pracy przez cały rok.
    - Nie stresować się za bardzo, ale też systematycznie się przygotowywać. Nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Systematyczna praca od początku roku przynosi najlepsze efekty- dodaje.

    Egzaminy ósmoklasisty to ważny etap w edukacji, który może wywołać stres i niepewność. Jednak jak pokazują doświadczenia uczniów, odpowiednie przygotowanie i pozytywne nastawienie mogą znacząco pomóc w przejściu przez ten trudny okres.

    Jak liczone są punkty z egzaminu ósmoklasisty?

    W procesie rekrutacji do szkół średnich, punkty z egzaminu ósmoklasisty stanowią 50% maksymalnej liczby punktów, które może zdobyć kandydat. Przeliczanie punktów z egzaminu wygląda następująco:

    - Za język polski i matematykę: liczba punktów procentowych uzyskanych na egzaminie mnożona jest przez 0,35.
    - Za język obcy nowożytny: liczba punktów procentowych mnożona jest przez 0,30.

    Punkty za oceny ze świadectwa:

    - Ocena celująca - 18 punktów,
    - Ocena bardzo dobra - 17 punktów,
    - Ocena dobra - 14 punktów,
    - Ocena dostateczna - 8 punktów,
    - Ocena dopuszczająca - 2 punkty.

    Oceny z przedmiotów takich jak język polski, matematyka oraz pierwszy i drugi przedmiot branego pod uwagę w rekrutacji są kluczowe przy przeliczaniu na punkty.

    Dodatkowe punkty w rekrutacji:

    - Świadectwo z czerwonym paskiem - 7 punktów,
    - Wolontariat szkolny - 3 punkty,
    - Sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe - od 2 do 10 punktów, w zależności od rangi osiągnięcia.

    Wyniki egzaminów ósmoklasisty 2024 poznamy 3 lipca. Uczniowie oraz ich rodzice mogą w tym czasie dokładnie przeanalizować swoje opcje edukacyjne i przygotować się do wyboru przyszłej szkoły średnie

    Zdjęcie (1/3)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".