• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 776
    • Dodano: 2024-05-18 / 09:00
    • Komentarzy: 0

    Starodruki z XVI wieku dostępne dla każdego

    (Fot. Woytazz)

    Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Opolu zaprasza na wystawę Starodruków pochodząc z XVI wieku. Jest to okazja, aby przyjrzeć się z bliska jednym z najważniejszych dokumentów, reliktów przeszłości. Za darmo możemy przeżyć bliskie spotkanie z oddalonymi o setki lat wstecz autorami tych cudownych druków.

    Kolekcję starodruków Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu tworzą druki europejskie wydane w latach 1553-1800 w niemal pięćdziesięciu ośrodkach drukarstwa - od St. Andrews po Triest i od Królewca po Lyon - w krajach Rzeszy Niemieckiej, na terytoriach monarchii habsburskiej i Prus, w Polsce, Francji, Holandii, Szwajcarii, w Szkocji i we Włoszech. Wśród nich znajduje się 8 druków polskich i 9 druków śląskich.

    Wystawa zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Opolu jest oczywiście darmowa i dostępna każdego dnia dla chętnych odwiedzić wystawę.

    - Tym razem naszym czytelnikom udostępniamy wystawę poświęconą drukom szesnastowiecznym w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej placówki przy ul. Kościuszki 14. Mamy tu salonik książki zabytkowej i wystawę plenerową. W saloniku można się zapoznać, można zobaczyć jak one wyglądają i jak wyglądał proces ich renowacji. Jedną z najciekawszych pozycji znajdujących się w naszych zbiorach, to druki Cycerona, rożnego rodzaju mapy, atlasy. W tym bardzo interesujący i w kolorowym wydaniu - co nie jest codzienną praktyką w dawnych drukach - atlas Śląska. - mówi Rafał Rippel, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.

    Kolekcja powstała z wyłączonej części zdeponowanego w PBW księgozbioru przedwojennej biblioteki klasztoru franciszkanów w Nysie oraz ze starodruków pozyskanych przez PBW w Opolu w drodze zakupu lub daru. Z biblioteki nyskiej pochodzi zdecydowana większość starodruków. Są one opatrzone kilkoma odmiennymi rodzajami pieczęci biblioteki franciszkanów oraz tamtejszymi sygnaturami. Cały zbiór został ponadto opieczętowany oraz zaopatrzony w dwojakiego rodzaju sygnatury PBW w Opolu. Znaczna część książek posiada również zapisy odręczne, pieczęcie poświadczające ich wcześniejszą przynależność. Wśród byłych właścicieli odnaleźć można duchownych, nauczycieli, lekarzy, uczniów i studentów, antykwariuszy, bibliofilów, a także - według ich własnych odręcznych deklaracji pozostawionych na kartach książek - poetów.

    Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 28 czerwca.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".