- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 776
- Dodano: 2024-05-18 / 09:00
- Komentarzy: 0
Starodruki z XVI wieku dostępne dla każdego
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Opolu zaprasza na wystawę Starodruków pochodząc z XVI wieku. Jest to okazja, aby przyjrzeć się z bliska jednym z najważniejszych dokumentów, reliktów przeszłości. Za darmo możemy przeżyć bliskie spotkanie z oddalonymi o setki lat wstecz autorami tych cudownych druków.
Kolekcję starodruków Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu tworzą druki europejskie wydane w latach 1553-1800 w niemal pięćdziesięciu ośrodkach drukarstwa - od St. Andrews po Triest i od Królewca po Lyon - w krajach Rzeszy Niemieckiej, na terytoriach monarchii habsburskiej i Prus, w Polsce, Francji, Holandii, Szwajcarii, w Szkocji i we Włoszech. Wśród nich znajduje się 8 druków polskich i 9 druków śląskich.
Wystawa zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Opolu jest oczywiście darmowa i dostępna każdego dnia dla chętnych odwiedzić wystawę.
- Tym razem naszym czytelnikom udostępniamy wystawę poświęconą drukom szesnastowiecznym w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej placówki przy ul. Kościuszki 14. Mamy tu salonik książki zabytkowej i wystawę plenerową. W saloniku można się zapoznać, można zobaczyć jak one wyglądają i jak wyglądał proces ich renowacji. Jedną z najciekawszych pozycji znajdujących się w naszych zbiorach, to druki Cycerona, rożnego rodzaju mapy, atlasy. W tym bardzo interesujący i w kolorowym wydaniu - co nie jest codzienną praktyką w dawnych drukach - atlas Śląska. - mówi Rafał Rippel, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Kolekcja powstała z wyłączonej części zdeponowanego w PBW księgozbioru przedwojennej biblioteki klasztoru franciszkanów w Nysie oraz ze starodruków pozyskanych przez PBW w Opolu w drodze zakupu lub daru. Z biblioteki nyskiej pochodzi zdecydowana większość starodruków. Są one opatrzone kilkoma odmiennymi rodzajami pieczęci biblioteki franciszkanów oraz tamtejszymi sygnaturami. Cały zbiór został ponadto opieczętowany oraz zaopatrzony w dwojakiego rodzaju sygnatury PBW w Opolu. Znaczna część książek posiada również zapisy odręczne, pieczęcie poświadczające ich wcześniejszą przynależność. Wśród byłych właścicieli odnaleźć można duchownych, nauczycieli, lekarzy, uczniów i studentów, antykwariuszy, bibliofilów, a także - według ich własnych odręcznych deklaracji pozostawionych na kartach książek - poetów.
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 28 czerwca.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.