• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 4403
    • Dodano: 2024-05-19 / 10:29
    • Komentarzy: 0

    Otwarto Salon Wiosenny 2024: Przyznano nagrody i wyróżnienie

    W piątek, 17 maja, odbył się wernisaż Salonu Wiosennego 2024. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników sztuki do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

    - Salon Wiosenny to jest zawsze ta wystawa, która budzi wielkie zainteresowanie i wielkie emocje. Wystawa konkursowa, ale też i wystawa nasza opolska, w której możemy co roku zobaczyć, co nowego dzieje się w opolskiej sztuce. Bardzo się cieszę, że przyszliście Państwo tak licznie - mówi Joanna Filipczyk.

    Tegoroczny Salon Wiosenny to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło rekordową liczbę uczestników. Zgłoszenia nadesłało 135 osób, spośród których jury w składzie: Jagna Domżalska, Łukasz Murzyn i Monika Szewczyk wybrało do wystawy 77 propozycji. Wystawa prezentuje prace w dwóch lokalizacjach: w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym oraz w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro przy ul. Krakowskiej 1.

    Laureatami tegorocznych nagród zostali:

    1. Nagroda Prezydenta Miasta Opola dla Nati Krawtz

    2. Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla Ady Bireckiej

    3. Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski dla Haliny Fleger

    - Praca jury dzisiaj była długa, ciężka, ale mam wrażenie, że werdykt jest sprawiedliwy i przemyślany.- dodała

    Zespół kuratorski Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w składzie: Joanna Filipczyk, Agnieszka Dela-Kropiowska, Łukasz Kropiowski, Marta Miś, Magda Wolnicka przyznało wyróżnienie dla Jarka Kajdany (nagrodą jest wystawa w Galerii Aneks GSW w 2024r

    Dodatkowo, jedna z prac ma szansę zdobyć Nagrodę Publiczności, na którą głosowanie trwa do końca wystawy.

    Wyniki tego plebiscytu zostaną ogłoszone po zakończeniu ekspozycji.

    Podczas tegorocznego Salonu Wiosennego, jednym z uczestników była Marta Kulik, która udowadnia, że sztuka współczesna może być głosem w ważnych społecznych i ekologicznych kwestiach. Jej praca na Salonie Wiosennym jest dowodem na to, że młodzi artyści mają wiele do powiedzenia i potrafią poruszać trudne tematy w sposób głęboko przemyślany i emocjonalnie autentyczny.

    - Biorę udział w Salonie Wiosennym po raz trzeci. Bardzo lubię to wydarzenie. Fajnie, że młodzi twórcy mogą się pokazać, a Galeria Sztuki Współczesnej daje taką możliwość. To dla nas szansa, aby zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności - powiedziała Marta Kulik.

    Zapytana o inspiracje, Marta Kulik wskazała na ekologiczne katastrofy jako źródło swoich artystycznych poszukiwań. - Inspiracją do powstania mojej pracy była katastrofa ekologiczna na Odrze. Siedziałam, czytałam różne raporty i artykuły na ten temat, a z czasem sprawa ucichła, mimo że konsekwencje wciąż są obecne. Chciałam zwrócić uwagę na stan polskich wód i zachęcić do refleksji nad ich ochroną. Moja praca jest manifestem, aby zastanowić się, jak wyglądają polskie wody w tym momencie i co możemy zrobić, aby naprawić sytuację.

    Marta Kulik podkreśliła również symbolikę użytych elementów w swojej pracy: - Moje ryby na ścianie upamiętniają całą faunę, która wyginęła podczas katastrofy. Wykorzystałam cytaty z Biblii, aby podkreślić, że troska o przyrodę jest równie ważna jak troska o ludzi. Kwiaty w mojej pracy symbolizują pamięć i hołd dla zmarłych, podobnie jak składamy kwiaty na grobach, aby upamiętnić bliskich.

    Wystawa Salonu Wiosennego 2024 potrwa do 24 maja i można ją zwiedzać w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym oraz w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro przy ul. Krakowskiej 1.

    Salon Wiosenny 2024 to nie tylko okazja do podziwiania nowoczesnej sztuki, ale także do refleksji nad jej znaczeniem i rolą w społeczeństwie. Wystawa będzie otwarta do 24 maja, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia obu lokalizacji i wzięcia udziału w głosowaniu na Nagrodę Publiczności.

    Zdjęcie (30/30)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".