- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1063
- Dodano: 2024-05-21 / 16:12
- Komentarzy: 0
Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa"
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce, które co roku przyciąga miłośników teatru z całego kraju. Tegoroczna edycja, będąca już 48. odsłoną festiwalu, rozpoczyna się 21 maja i potrwa do 26 maja. Festiwal odbywający się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i jest finałem IX edycji Konkursu "Klasyka Żywa".
Konfrontacje rozpoczynają się spektaklem "Wyzwolenie", który ze względów technicznych, nie zostanie pokazany w Opolu - widzowie będą mogli obejrzeć jego nagranie, zaprezentowane na dużym ekranie w Modelatorni. Przed spektaklem, o godzinie 18:00 odbędzie się wieczorek poetycki z "Klasyką Żywą"
Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć sześć spektakli konkursowych, które są inscenizacjami klasycznych dzieł literatury polskiej. Oto repertuar tegorocznych przedstawień:
1. "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku - spektakl otwierający festiwal, który zostanie zaprezentowany jako projekcja filmowa z powodu wymagań technicznych.
2. "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
3. "Gołoledź" w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie.
4. "Chłopi" w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.
5. "Przygody Koziołka Matołka" w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
6. "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Dodatkowo, widzowie będą mogli zobaczyć spektakl towarzyszący "Ziemia obiecana" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Festiwal oferuje także liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak wieczorek poetycki, warsztaty, spotkania z twórcami, a także koncert "Piosenki o ludziach z duszą" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka.
Spektakle konkursowe będą rywalizować o różnorodne nagrody, w tym za najlepszą reżyserię, scenografię i muzykę, a przede wszystkim o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 174 000 zł. Decyzję o przyznaniu nagród podejmie jury IX Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej "Klasyka Żywa", w którego skład wchodzą uznani eksperci z dziedziny teatru i literatury.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.