• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 806
    • Dodano: 2024-05-24 / 13:09
    • Komentarzy: 0

    48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" oficjalnie otwarte

    Fot. Daggy

    (Fot. Mat. organizatora)

    (Fot. Mat. organizatora)

    (Fot. Mat. organizatora)

    (Fot. Mat. organizatora)

    (Fot. Mat. organizatora)

    (Fot. Mat. organizatora)

    23 maja w Opolu oficjalnie otwarto 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa", które potrwają do 26 maja 2024 roku.

    Wczoraj, w ramach wydarzeń towarzyszących, widzowie mieli okazję zobaczyć spektakl "Ziemia obiecana" w reżyserii Piotra Ratajczaka, przygotowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dyrektor teatru, Norbert Rakowski, podkreślił, że mimo iż spektakl nie zakwalifikował się do głównego nurtu konkursowego, jest to wartościowa pozycja, która zasługuje na uwagę.

    Pierwszy spektakl konkursowy "Wyzwolenie" został zaprezentowany 21 maja przez Teatr Wybrzeże z Gdańska. Ze względów technicznych nie mógł być pokazany w Opolu, dlatego widzowie mogli obejrzeć jego nagranie na dużym ekranie w Modelatorni, wcześniej odbył się wieczorek poetycki.

    Dzisiejszy dzień festiwalu będzie równie interesujący. O godzinie 17:30 odbędzie się wprowadzenie do spektaklu "Sędziowie" w reżyserii Anny Augustynowicz, prezentowanego przez Teatr Fredry w Gnieźnie. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z twórczyniami i twórcami. O 20:15 odbędzie się wprowadzenie do spektaklu "Gołoledź" w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego, po którym również odbędzie się spotkanie z twórcami.

    Spektakle konkursowe ocenia jury w składzie: Dorota Jarząbek-Wasyl, Ewa Kaim, Piotr Kruszczyński, Tomasz Man oraz Karol Samsel.

    - Opolskie konfrontacje teatralne, pomimo swojej długiej tradycji, są ważne z wielu powodów. Najważniejszy to popularyzacja literatury, która gdybyśmy o nią nie dbali, byłaby zapomniana. Pokazuje ona nam, że nie tylko jest żywa, ale że ma głęboki związek z rzeczywistością. Dzieła powstałe 50, 100, a nawet więcej lat temu, wciąż rezonują z naszymi czasami, pomagając nam budować wewnętrzny kompas moralny - dyrektor Norbert Rakowski podkreślił znaczenie Opolskich Konfrontacji Teatralnych

    Odnosząc się do tegorocznych propozycji konkursowych, dyrektor Rakowski powiedział: - Niestety nasz opolski spektakl "Ziemia obiecana" nie zakwalifikował się do głównego nurtu konkursu, prezentujemy go w ramach wydarzeń towarzyszących. Jest to bardzo wartościowa pozycja, bardzo dynamiczna, wyreżyserowana z dużym poszanowaniem dla autora. - mówi Rakowski. - Każdy spektakl jest unikalny, od "Koziołka Matołka" dla dzieci po "Wyzwolenie" Jana Klaty. Jestem szczególnie ciekaw, jak 'Chłopi' Stanisława Reymonta zostali przeniesieni na scenę. Na ten spektakl serdecznie Państwa zapraszam.

    48. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce, które co roku przyciąga miłośników teatru i literatury z całego kraju. Festiwal stanowi platformę do prezentacji i popularyzacji klasyki literatury polskiej w nowoczesnych interpretacjach scenicznych.
    Patronat 24opole
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".