- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 974
- Dodano: 2024-06-05 / 10:30
- Komentarzy: 0
Zabiegi rozszczepów wargi i podniebienia u dzieci w USK w Opolu
Oddział Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu rozszerza zakres działalności o operacje rozszczepu wargi i podniebienia u najmłodszych pacjentów
- Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, który jest prekursorem i ma największe doświadczenie w wykonywaniu takich operacji i oferujemy pacjentom możliwość skorzystania z takich zabiegów w Opolu - mówi dr n. med. Paweł Mielczarek, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Zabiegi w Opolu będzie wykonywał i kwalifikował do nich dr n med. Orest Szczygielski, członek zespołu rozszczepowego z Kliniki Chirurgii Dziecięcej IMiDz, który ma wieloletnią praktykę w tym zakresie. - Korekcje rozszczepu wargi przeprowadza się u dzieci w wieku 3-4 miesięcy, rozszczepu podniebienia - po 7 miesiącu życia dziecka, jednak każdy przypadek jest inny i plan operacji ustalamy indywidualnie w zależności od stwierdzonej wady u danego pacjenta - wyjaśnia dr Szczygielski.
- Rozszczepy wargi i/lub podniebienia to najczęstsze wady wrodzone twarzoczaszki. Skutkują trudnościami w pobieraniu pokarmu i połykaniu, zaburzeniami rozwoju mowy, wadami zgryzu, ale też zwiększonym ryzykiem chorób układu oddechowego i pokarmowego. Nie bez znaczenia jest też aspekt kosmetyczno-psychologiczny - opisuje dr Szczygielski. - Dlatego takie dzieci powinny być pod opieką zespołu specjalistów: chirurgów, dentystów, ortodontów, laryngologów - audiologów i logopedów.
- Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w województwie opolskim, który oferuje operacje rozszczepu podniebienia i wargi. Szacujemy, że jeśli rocznie w Polsce rodzi się ok. 400 dzieci z takimi wadami wrodzonymi, to w województwie opolskim może być ich kilkoro. Teraz oferujemy im możliwość realizacji operacji blisko miejsca zamieszkania, tym bardziej że zwykle są to zabiegi wieloetapowe. Mamy doświadczonego specjalistę z tego zakresu i zespół przygotowany do zapewnienia kompleksowej opieki nad takim pacjentem - deklaruje kierownik oddziału dr Paweł Mielczarek.
Oddział Chirurgii Dziecięcej USK w Opolu prowadzi pełen zakres zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej - w tym urologicznych - od wcześniaka, przez noworodka, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym aż do pełnoletności. W 2023 r. w oddziale przyjęto ponad 1700 pacjentów, a w poradni specjaliści udzielili 5890 porad.
- Leczymy wady wrodzone, operujemy przepukliny, niezstąpione jądra, zapalenia wyrostka robaczkowego. Zajmujemy się zaburzeniami trzymania moczu u dzieci - wylicza dr Mielczarek. - Nowością jest korekcja rozszczepów warg i podniebienia. Mamy już pierwszych zakwalifikowanych do takich zabiegów pacjentów.
- Podjęcie współpracy ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie to dla naszych lekarzy możliwość zdobycia doświadczenia w nowym zakresie zabiegowym i realizacji staży zawodowych. Liczymy, że będzie to dodatkowym atutem dla absolwentów kierunku lekarskiego, którzy chcą specjalizować się w chirurgii dziecięcej. To obecnie deficytowa specjalizacja, dlatego tym bardziej zależy nam na pozyskaniu nowej kadry do jedynego w województwie opolskim oddziału o takiej specjalizacji - komentuje dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Andrzej Kucharski.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.