• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 380
    • Dodano: 2024-06-07 / 17:11
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak złożyć pozew o rozwód?

    Fot. Pixabay/ Tumisu

    Rozwód to trudny etap w życiu, który wymaga podjęcia konkretnych kroków prawnych. Warto wiedzieć, jak poprawnie złożyć pozew, aby proces przebiegł sprawnie i bez komplikacji.

    Składanie pozwu o rozwód to proces, który wymaga dokładnego zrozumienia formalnych procedur oraz zebrania odpowiednich dokumentów. Co powinien zawierać pozew rozwodowy, gdzie go złożyć oraz jaka jest wysokość opłaty za złożenie pozwu o rozwód? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

    1. Pozew rozwodowy należy złożyć do Sądu Okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Możemy złożyć go w biurze podawczym Sądu Okręgowego lub przesłać go pocztą.

    2. Pozew o rozwód należy przygotować w formie pisemnej. Powinien on zawierać następujące elementy:
    - oznaczenie Sądu, do którego jest kierowany
    - dane osobowe stron (adres oraz numer PESEL osoby składającej pozew)
    - żądanie powoda, czyli wskazać na preferowany sposób rozwiązania małżeństwa (rozwód bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie jednego (lub obojga) małżonków)
    - propozycje dotyczące opieki nad dziećmi (jeżeli małżeństwo posiada wspólne potomstwo)
    - propozycje dotyczące podziału wspólnego majątku
    - uzasadnienie i podpis
    - do pozwu trzeba dołączyć także jego odpis, dla drugiej strony

    3. Złożenie pozwu o rozwód wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej. Obecnie opłata wynosi 600 zł. W przypadku trudnej sytuacji materialnej istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych.

    4. Do pozwu należy dołączyć odpowiednie dokumenty, takie jak:

    - Odpis aktu małżeństwa.
    - Odpisy aktów urodzenia dzieci.
    - Dokumenty potwierdzające dochody obu stron (np. zaświadczenia o zarobkach, PIT-y).
    - Ewentualne dowody na winę jednej ze stron (np. korespondencja, zeznania świadków).

    Podczas rozprawy sądowej obie strony mają możliwość przedstawienia swoich racji oraz dowodów. Sąd przesłuchuje świadków, analizuje przedstawione dowody oraz podejmuje decyzję o rozwodzie, opiece nad dziećmi i podziale majątku.

    W Opolu sprawy rozwodowe są rozpatrywane w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego. Postępowania sądowe w sprawach o rozwód często są długotrwałe i złożone, a ich przebieg może być również zależny od postawy małżonków. Profesjonalny pełnomocnik przygotuje odpowiednio sformułowany pozew oraz należycie będzie reprezentował nas w sądzie, oszczędzając niepotrzebny stres.

    Adwokat Maria Mehlstara się przeprowadzić swoich klientów przez cały proces, dążąc do uzyskania jak najbardziej korzystnego wyroku. Adwokat od rozwodów może udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące procedur sądowych, pomaga przygotować dowody istotne dla sprawy. Analizując sprawę, z jaką klient przychodzi do kancelarii w Opolu, jest w stanie wskazać możliwe opcje działania. Jednocześnie tajemnica zawodowa zobowiązuje prawnika do tego, aby zachował dyskrecję w zakresie powierzanych mu informacji.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".