- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2180
- Dodano: 2024-06-11 / 15:00
- Komentarzy: 0
Dziś święto największego dzikiego kota zamieszkującego polskie lasy
Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Rysia, jednego z większych i piękniejszych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Gatunek ten otarł się o wyginięcie, dlatego dziś warto sobie przypomnieć o naszych pięknych dzikich kotach.
Jest to największy gatunek dzikiego kota w naszym kraju. Zamieszkuje on najdziksze zakątki naszego kraju.
Ryś euroazjatycki zamieszkuje nie tylko kontynent europejski, ale także azjatycką część Rosji i Mongolię oraz kraje Bliskiego Wschodu. W samej Europie rysie można spotkać w Karpatach, Polsce, Rosji, Skandynawii i na Białorusi.
Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia.
Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach:
w górach i na pogórzu gdzie mamy rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Mazury).
W Polsce północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 roku tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników.
Rysie, to gatunek zagrożony wyginięciem.
Rysie są wymagającym gatunkiem - potrzebują rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie odnajdą "święty spokój" - jako, że tak jak u większości kotów znaczną część doby zajmuje im odpoczynek. Zapewne z tych powodów rysie występują jedynie na obszarze około 12% polskich lasów.
Liczba rysi w Europie spadła w pierwszej połowie XX wieku. Był to rezultat niszczenia lasów. Coraz gęstsza sieć dróg przecinających lasy i rosnąca presja ze strony człowieka powodują, że rysiom żyje się coraz trudniej.
Obecnie naukowcy mówią o około 110 osobnikach zamieszkujących polskie tereny, w tym niespełna 40 w Polsce północno-wschodniej. To za mało, aby ryś nizinny mógł przetrwać w naszym kraju bez pomocy człowieka.
Jednak specjaliści z WWF Polska od lat zapobiegają wyginięciu tego gatunku.
- Wprowadzamy rysie do natury metodą "born to be free". Rysie urodzone w wolierze ulokowanej w lesie, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności, jednocześnie nie tracąc kontaktu z matką.
Obecnie wykorzystywane są 3 woliery na terenie Puszczy Piskiej. Do tej pory WWF Polska przyczyniło się do reintrodukcji ponad 26 rysi w lasach północno-wschodniej Polski. Z rysi wypuszczonych do przyrody w ramach metody "born to be free" 20 osobników przeżyło co najmniej do ukończenia 1 roku życia. - mówią działacze WWF Polska.
Oprócz zaangażowania w projekty reintrodukcji i monitoringu rysi w Polsce północno-wschodniej, WWF Polska od 2018 roku wspiera także projekt "Powrotu rysia do Polski północno-zachodniej". W ramach tego projektu wypuszczane są do natury rysie dorosłe pochodzące z ogrodów zoologicznych lub młode rysie urodzone w niewoli.
W ramach aktywnych programów ochrony rysia WWF Polska finansuje szereg działań.
Są to m.in.
- prowadzenie reintrodukcji różnymi metodami, w tym odłowy zwierząt i ich transport w odpowiednie miejsca, stała opieka weterynaryjna, budowa wolier i zagród dla rysi,
- prowadzenie monitoringu i ocena stanu, zachowania populacji poprzez zastosowanie foto-pułapek, tropienia zimowe, obroży telemetrycznych, prowadzenie analiz genetycznych rysi
- zapewnienie odpowiedniej bazy pokarmowej dla rysi,
- ograniczenie śmiertelności poprzez ustawianie tablic ostrzegawczych przy drogach w rejonie bytowania rysi,
- zaangażowanie ekspertów, którzy poza pracą w terenie i merytorycznym wsparciem tworzą opracowania naukowe
działania edukacyjne poprzez akcje społeczne.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.