- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2912
- Dodano: 2024-06-18 / 12:59
- Komentarzy: 1
"Profilaktyczna Siódemka na 7-lecie USK". Bezpłatne badania i konsultacje
W ramach obchodów siedmiolecia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, dziś, 18 czerwca, odbywa się akcja profilaktyczna pod hasłem "Profilaktyczna Siódemka na 7-lecie USK". Mieszkańcy regionu mają możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych.
W czerwcu 2017 roku Wojewódzkie Centrum Medyczne zostało przekazane przez samorząd województwa opolskiego Uniwersytetowi Opolskiemu, co było związane z uruchomieniem kształcenia na kierunku lekarskim na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie, z okazji rocznicy tego wydarzenia, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu prowadzi akcję profilaktyczną dla mieszkańców.
Uczestnicy mogą skorzystać z siedmiu różnych gabinetów specjalistycznych, oferujących m.in. badania gęstości kości, cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi, a także konsultacje kardiologiczne, diabetologiczne i fizjoterapeutyczne. Dla dzieci dostępne są badania pediatryczne, gastroenterologiczne oraz okulistyczne.
- Akcję profilaktyczną prowadzimy od 8:30 do 14:30 i cieszy się dużym zainteresowaniem. Spodziewamy się, że co najmniej 100 osób może dzisiaj skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji - mówi Edyta Hanszke, rzeczniczka USK w Opolu.
- Dowiedziałam się o tej akcji od koleżanki i jest to świetna okazja, aby się przebadać. Korzystam z konsultacji fizjoterapeutycznych, a chciałam także zbadać gęstość kości, ciśnienie, cholesterol oraz cukier - mówi Pani Krystyna.
Akcja nie tylko umożliwia mieszkańcom skorzystanie z różnorodnych badań, ale również promuje edukację zdrowotną. Studenci kierunku lekarskiego z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego, członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowego IFMSA, prowadzą warsztaty z samobadania piersi oraz edukację na temat profilaktyki nowotworów męskiego układu rozrodczego.
- Edukacja dotycząca nowotworów prostaty i jąder jest kluczowa. Mężczyźni powinni regularnie raz w roku odwiedzać urologa, szczególnie po 50. roku życia, aby wykrywać wszelkie nieprawidłowości we wczesnym stadium. Mężczyźni najbardziej się obawiają się badania per rectum, czyli badania prostaty. Jest to badanie co prawda niekomfortowe psychicznie, ale nie sprawia jakiegoś wielkiego bólu, a może wokół uratować życie - informuje Rafał Puzik, student kierunku lekarskiego z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. - Ważne jest też samobadanie jąder - dodaje.
- Jeżeli chodzi o samobadanie piersi, to powinnyśmy przeprowadzać je w dwóch pozycjach: na leżąco oraz na stojąco, unosząc rękę po stronie badanej piersi. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy nie pojawiają się guzki lub inne niepokojące zmiany. Trzeba pamiętać, że nie każdy guzek to jest od razu nowotwór - informuje studentka, Gabriela Chlebowska.
Dzięki zaangażowaniu studentów oraz pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, akcja profilaktyczna jest nie tylko okazją do wykonania bezpłatnych badań, ale także do zdobycia wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Bodziulla: Napisał postów [2057], status [Szycha]
Szkoda, że dzisiaj o tym wiadomo, tę informację można było podać dwa tygodnie wcześniej? Pozdrawiam Opole24